Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 20/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Jakie projekty wybierzecie? Czego Orunia potrzebuje z tej listy?

 1 dodane: 12:52, 12/09/16

tagi:

Dzisiaj rozpoczęło się głosowanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Przez najbliższe dwa tygodnie gdańszczanie będzie mogli wybierać spośród 254 propozycji. Ile projektów dotyczy Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec? Sprawdźcie, a później zdecydujcie, które z pomysłów powinny doczekać się realizacji w 2017 roku.

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Jakie projekty wybierzecie? Czego Orunia potrzebuje z tej listy?
Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Jakie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Budowa chodników, placów zabaw, oświetlenia, schodów, montaż kamer miejskiego monitoringu – wszystko to może stać się faktem już w 2017 roku, bo właśnie rozpoczęła się decydująca faza tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

- W kwietniu 2016 roku mieszkańcy zgłosili swoje propozycje projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych. Pula na wszystkie projekty to 12,5 miliona złotych – przypomina Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Internetowe głosowanie rozpoczęło się już dzisiaj i potrwa do 25 września. Kilka dni później poznamy zwycięskie projekty Budżetu, czyli te, które zgromadzą największą liczbę głosów poparcia. Inwestycje te zostaną zrealizowane w 2017 roku.

Budżet obywatelski 2016. Najważniejsze informacje

1. Głosowanie odbywa się przez internet. Strona internetowa: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Na stronie znajdziesz listę wszystkich projektów. Jest ich w sumie 254 w całym Gdańsku, w tym na Oruni jest ich 15.

2. Głosować mogą gdańszczanie, którzy mają 16 lat i więcej. Trzeba podać numer PESEL i swój e-mail.

3. Głosujący ma do dyspozycji 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Głosować można na projekty w dowolnej dzielnicy. Wszystkie 5 głosów można przekazać na wybrany projekt lub po 1 lub więcej głosów na projekty różne.

4. Każda z dzielnic ma swoją kwotę w Budżecie Obywatelskim. Na Oruni jest to 327 tys. zł. Co to oznacza?

Każda z inwestycji, na którą można głosować w Budżecie ma podany szacunkowy koszt jej realizacji. Przykładowo, jeżeli w dwutygodniowym głosowaniu najwięcej głosów zbiorą cztery projekty a ich łączna wartość realizacji będzie oscylować wokół kwoty 327 tysięcy złotych, to tylko te projekty z Oruni zostaną zrealizowane. Może się jednak tak zdarzyć, że oruniacy zagłosują na projekty mniej kosztowne, wtedy zwycięskich wniosków będzie więcej.

W trakcie głosowania warto więc patrzeć na podany przy każdym projekcie koszt danej inwestycji.

5. Głosować można samodzielnie przez internet, lub w Punktach Konsultacyjnych, które są w wybranych szkołach, większości filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w dwóch Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na Oruni swoje punkty organizują radni dzielnicowi, którzy pomogą w głosowaniu przez internet. - W Domu Sąsiedzkim będziemy do dyspozycji mieszkańców w dwie najbliższe środy (od godz. 17 do 19) i w dwie niedzielę (od 9 do 14) – mówią nam radni. Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że podobną pomoc będzie można uzyskać w szkole na Gościnnej i w bibliotece na Diamentowej. Niedługo podamy więcej szczegółów.

Które z projektów dotyczą Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec?

Niektóre z projektów mówią o budowie chodników w różnych lokalizacjach.  Są okolice ulicy Przyjemnej 2 i Związkowej 5 (koszt budowy chodnika - 20 tysięcy złotych), ponadto ulica Przybrzeżna (łączny koszt – 95 tysięcy złotych), i rejon od tunelu przy Związkowej do przystanku autobusowego Gościnna, wzdłuż płotu koło przychodni lekarskiej (koszt 72 tysiące złotych).

Kilka pomysłów dotyczy też oruńskich placów zabaw. Wnioskodawcy chcą między innymi doświetlenia placu zabaw przy Związkowej i wymiany tam piasku. Jest też projekt modernizacji szkolnego placu zabaw przy ulicy Ubocze 3 – to najdroższa inwestycja na Oruni, na którą można głosować w tegorocznym budżecie obywatelskim. Jej koszt oszacowano na 250 tysięcy złotych.

Oruniacy zgłosili także projekt, który zakłada budowę niewielkiego parkingu przy Kanale Raduni (okolice wejścia do Parku). Inny wnioskiem, na którym można głosować w tegorocznym budżecie obywatelskim jest remont schodów terenowych na wał kanału Raduni między budynkiem Trakt Św.Wojciecha 446 a Trakt Św.Wojciecha 448.

Pojawił się też projekt rozbudowy monitoringu. Kamery miałyby zostać zamontowane na Trakcie św. Wojciecha, pomiędzy budynkami 69E i 75.

Kolejny projekt mówi o renowacji witacza "Lwy Gdańskie" na granicy miasta Gdańsk i Pruszcz Gdański.

Są i wnioski, które ucieszą miłośników jednośladów. Jeden z projektów zakłada montaż stacji naprawy rowerów w pobliżu Wału Kanału Raduni (w rejonie Traktu św. Wojciecha 98 i 312). Drugi – mówi o budowie w rejonie Gościnnej toru rowerowego (tzw. pumptrucku) o wymiarach min. 21m x 8m.

Galeria artykułu

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Jakie projekty wybierzecie? Czego Orunia potrzebuje z tej listy?

Ruszyło...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.209.*

14:41, 20/09/16

jestem mieszkanką ulicy Głuchej od 40 stu lat i cały czas piszemy i prosimy o naprawę powierzchni tej ulicy, czy to tak ciężko,były obiecanki,zbieraliśmy podpisy i bardzo wierzymy w to że jakby tu mieszkał ktoś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.241.66.*

16:32, 16/09/16

Renowacja witacza ,,Lwy Gdańskie,, - OK. ale projekt powinien być sklasyfikowany jako ogólnomiejski. Witacz jest wizytówką całego Gdańska a nie tylko naszej dzielnicy . Jako ogólnomiejski miałby większe szanse ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.204.*

00:30, 16/09/16

Parking przy wejściu do parku służyłby raczej gościom na Oruni a nie mieszkańcom.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.241.66.*

14:31, 15/09/16

Po jednym głosie na chodniki , dwa na monitoring.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.248.165.*

13:02, 15/09/16

5 głosów na projekt nr5 chodnik od Tunelu do przystanku autobusowego na Gościnnej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.12.*

09:42, 14/09/16

Beznadziejne są w tym roku te projekty na Oruni, głos dostał tylko "niewielki parking", a z tą wymianą piasku to już przegięcie... Resztę głosów dostały projekty w innych dzielnicach. Moja zasada głosuję ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.8.151.*

16:06, 13/09/16

216. Dziękuję za głosy na \"Witacza\"! Autor projektu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

12:21, 13/09/16

Projekt Pani Renaty Kamieńskiej pn: WYRÓWNANIE NAWIERZCHNI ULICY GŁUCHEJ został odrzucony! Szkoda. Ulica ta jest jedyną drogą wyjazdową do 5 bloków i szeregu domów jednorodzinnych. Pomimo jej katastrofalnego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.191.*

23:31, 12/09/16

Peselu nie podam, moze być wykorzystany ,ale na Żuławskiej brakuje koszy na śmieci już drugi rok przy ławkach , znajdują się worki osikane przez psy , strach wrzucać śmieci do nich -przy każdym bloku powinien ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń