Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 02/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńska Gwiazdka zaświeciła po raz jedenasty

 1 dodane: 21:28, 07/12/09

tagi:gwiazdkafestyn

Jak co roku plac przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Gościnnej był miejscem festynu "Gwiazdka na Oruni".

 Oruńska Gwiazdka zaświeciła po raz jedenasty
Oruńska Gwiazdka zaświeciła po raz jedenasty
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 1

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe od mszy św, którą odprawił arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Zaraz po niej zaczęły ustawiać się pierwsze stoiska Jarmarku Gościnnego. Wśród nich pojawiły się stragany wielu lokalnych szkół. Między innymi swoje stanowisko miało tam także Gimnazjum nr 10, na którym młodzież sprzedawała świece. Dochód był przeznaczony na dofinansowanie wakacji dzieci z rodzin potrzebujących. Z kolei Gimnazjum nr 5, oferowało ozdoby choinkowe i słodycze. Dzięki zaangażowaniu Zespółu Szkół Inżynierii Środowiska każdy z obecnych mógł także liczyć na kubek barszczu oraz pajdę chleba ze smalcem.

W czasie, gdy przed kościołem rozstawiano stoiska Jarmarku Oruńskiego, w środku świątyni miał miejsce koncert Weroniki Korthals, wokalistki zespołu Ha-Dwa-O. Na scenie artystkę wspierała.... jej rodzina. Występ zapoczątkował tradycyjne wspólne kolędowanie. Śpiewali wszyscy - członkowie zespołu i zgromadzona w kościele publiczność.

Po godzinie 15:00 rozpoczęły się koncerty i pastorałki, na których występowały dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Orunianom świąteczne życzenia złożył m.in. prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Orunia – Aleksander Nagucki. Przy tej okazji na scenie pojawili się liczni organizatorzy festynu, którzy wspólnie z dziećmi odśpiewali kolędy.

Najmłodszych czekała kolejna niespodzianka. Wóz strażacki przywiózł na oruński plac zastęp Mikołajów, którzy rozdali młodszym i starszym dzieciom słodycze.

Punktem centralnym wydarzenia było rozświetlenie choinki przez arcybiskupa Gocłowskiego razem z mieszkańcami Oruni. Duszpasterz ciepło pozdrowił uczestników festynu:

- Dzielnic w Gdańsku jest dużo, ale drugiej takiej dzielnicy jak Orunia nie ma. Macie tu grzeczne dzieci, dobrych rodziców i odpowiedzialnych gospodarzy. Dziekuję Wam, że jesteście tacy. Życzę wszystkim spokojnych świąt!

Uroczystość z hukiem zakończył pokaz sztucznych ogni.


Marianna Wróblewska – Sitek (Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej)

Tę imprezę organizujemy przede wszystkim dla dzieci. Nie zatrudniamy profesjonalnych artystów ponieważ chcemy, żeby flesze aparatów tego wieczoru były skierowane własnie na dzieciaki. Mamy nadzieję, że te obrazy wrócą w ich wspomnieniach kiedyś, jak będą już dorosłe i pozwolą pamiętać im Orunię jako przyjazne, radosne miejsce.

Drugim ważnym zadaniem jest odkłamywanie wizerunku Oruni. Chcemy pokazać, że nie wszystkie tego rodzaju wydarzenia muszą odbywać się na Długim Targu i że nasz rynek również świetnie się do tego nadaje.

Na koniec, tego rodzaju imprezy to też próba dla nas, czyli organizatorów. Ludzie którzy pracują ze sobą przy tego rodzaju imprezach, na codzień bardzo zajęci, mają szanse się spotkać się i zadziałać na rzecz innych, a to daje radość tworzenia i wprowadza dobrą atmosferę.

Festyn zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych “Orunia”. Partnerzy inicjatywy organizujący tegoroczny festyn to: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska CKU, Parafia Św. Jana Bosko, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku, MOPS w Gdańsku ŚDS Nowiny, Gdański Archipelag Kultury, Gimnazjum Nr 10, Szkoła Podstawowa Nr 16 im. Władysława Bronie, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 5, Niepubliczne Przedszkole “Krasnal”, Przedszkole Nr 9 “Pod Bukami”, Pizzeria LEONE, Przedszkole Nr 71, Przedszkole Nr 11, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Remed Lectus, I Komisariat Policji w Gdańsku, Państwowa Straż Pożarna w Gdańsku.

Galeria artykułu

 Oruńska Gwiazdka zaświeciła po raz jedenasty

Oruńska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

09:07, 06/12/10

fajnie było:)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:13, 10/12/09

Dlaczego choinka nie jest oświetlona? Byłam tam dzisiaj i wygląda bardzo smutnie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

03:44, 08/12/09

a ja w pracy byłem

zgloś naruszenie

REKLAMA