Prezentowane na wystawie fotografie powstały dzień po serii ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce w Paryżu w piątkowy wieczór, 13 listopada 2015r. W ich wyniku, z rąk zamachowców ginie 137 niewinnych osób a ponad 300 zostaje rannych. Wskutek zamachów, w całym kraju zostaje ogłoszony stan wyjątkowy, a w stolicy Francji, po raz pierwszy od 1944 roku również godzina policyjna. Do pilnowania bezpieczeństwa w Paryżu skierowanych zostaje dodatkowych 1500 żołnierzy. Prezydent Francji, François Hollande, ogłasza trzydniową żałobę narodową.
Dzień po zamachach, tłumy pogrążonych w smutku i żałobie Paryżan spontanicznie wychodzą na ulice i gromadzą się w pobliżu miejsc, w których doszło do ataków oraz na największych placach miasta, w tym na Placu Republiki - tradycyjnym punkcie na mapie paryskich manifestacji. Pomimo wprowadzonego zakazu zgromadzeń, ludzie spotykają się w tych miejscach, składają kwiaty, zapalają znicze, aby w ten sposób okazać solidarność z ofiarami ataków oraz wyrazić sprzeciw wobec terroryzmu. Szok, strach i oburzenie przeplatają się z bólem, cierpieniem i niedowierzaniem.
Andrzej Wróblewski fotografią z przerwami zajmuje się od wczesnej młodości. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego od 1966 roku. Współpracował jako fotoreporter z Kielecką Gazetą Codzienną. Fotografował i tworzył zasoby fotograficzne w rodzinnej firmie dla potrzeb reklamy, marketingu, prezentacji produktowej jak i publikacji w prasie specjalistycznej i katalogach. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, jak również publikacjach albumowych. Uczestniczył w wielu plenerach i konkursach fotograficznych i jest laureatem tychże.
Najnowsze projekty fotograficzne to prace w technikach historycznych: gumie chromianowej i platynotypii. Pierwszoplanowe i najważniejsze to tworzenie prac zgodnie z kryteriami i wymogami fotografii kolekcjonerskiej.
Drukuje prace zapewniające zgodność z międzynarodowym standardem Epson DigiGraphy. Również w technice druku Piezografii®, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Stosowane podłoża najwyższej jakości, jak również oryginalne pigmenty dla jednej i drugiej techniki są gwarancją najwyższej jakości i długowieczności.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 11.00–19.00 do 13.05.2016.
Wstęp wolny.
STACJA ORUNIA GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
tel. 58 306 66 76 w. 36, 37