O rewitalizacji Oruni pisaliśmy TUTAJ. Te planowane na przyszłe lata zmiany początkowo miały objąć głównie centrum Oruni – ulicę Gościnną i Dworcową, ale też fragment obszarów za torami.
Teraz jednak za sprawą konsultacji w Gdańsku miejscy planiści postanowili nanieść nieco poprawek na rewitalizacyjne dokumenty Oruni. Co się zmieniło?
Centrum Oruni zostaje, ale do tego obszaru dopisano też inne adresy. Według nowej koncepcji miejskich planistów przyszła rewitalizacja Oruni ma objąć także fragment ulicy Małomiejskiej i rejon Oruńskiego Przedmieścia.
Ten drugi teren początkowo miał być zmieniany w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki. Teraz jednak Oruńskie Przedmieście zostało „dopisane” do rewitalizacji Oruni.
Obecnie rewitalizacja ma objąć ponad 145 hektarów Oruni. Jak podają urzędnicy, granice przyszłej rewitalizacji Oruni określają:
- od północy – zaplecze ulicy Małomiejskiej, ulica Zamiejska, teren parafii św. Ignacego Loyoli, oraz zaplecze ulicy Sandomierskiej.
- od wschodu – zaplecze ulicy Przy Torze, ulica Serbska, ulica Równa, zaplecze ulicy Smętnej, ulicy Żuławskiej i Zawiejska oraz linia kolejowa,
od południa – Trakt św. Wojciecha od linii kolejowej do Kanału Raduni, do ulicy Nowiny 42,
od zachodu – zaplecze ulicy Nowiny, Park Oruński, zaplecze ulicy Platynowej i Diamentowej, ulica Granitowa, zaplecze ulicy Małomiejskiej oraz ulica Zamiejska.
Zobaczcie też mapkę do niniejszego artykułu.
Oprócz Oruni w następnych latach rewitalizowana ma też być Biskupia Górka/Stary Chełm, Dolne Miasto/Plac Wałowy/Stare Przedmieście i Nowy Port/ Letnica. Z projektu rewitalizacji wyłączono za to obszar Dolnego Wrzeszcza.
Co dokładnie zmieni się na rewitalizowanych obszarach w Gdańsku? Na to pytanie odpowie Gminny Program Rewitalizacji. Ten przygotowywany przez miejskich planistów, ale i przy udziale mieszkańców dokument ma być gotowy jeszcze w tym roku.