- Dziś mogę potwierdzić już oficjalnie: miasto kupiło budynek dawnego ratusza na ulicy Gościnnej – mówił wczoraj wiceprezydent Wiesław Bielawski.
W rozmowie z nami, dodawał: - Uważam to za symboliczny start rewitalizacji Oruni. Bardzo się cieszę, że miasto kupiło tak ważny dla tej dzielnicy budynek. Na pewno będzie dobrze służył mieszkańcom Oruni.
Miasto kupiło budynek na Gościnnej za niecały milion złotych.
Wcześniej adresem na Gościnnej 1 w imieniu Skarbu Państwa zarządzała Agencja Mienia Wojskowego. W ostatnich latach budynek był kilkukrotnie wystawiany w przetargach na sprzedaż. Nikt jednak nie chciał kupić Gościnnej 1. Do czasu aż sprawą nie zainteresowało się miasto.
Jeszcze w 2014 roku w wywiadzie dla nas prezydent Adamowicz wspomniał, że miasto rozważa kupno budynku na Gościnnej. Półtora roku później taki zakup stał się faktem – miasto stało się pełnoprawnym właścicielem tego miejsca.
Kluczowe pytanie, na które odpowiedź w ostatnich miesiącach starali się uzyskać urzędnicy, ale i mieszkańcy Oruni brzmi: na co zostanie przeznaczony budynek przy Gościnnej 1?
W budynku najprawdopodobniej zagości mediateka – czyli multimedialna biblioteka. Oruniacy, ale i mieszkańcy innych dzielnic będą mogli wypożyczać książki, płyty i filmy na dwóch piętrach budynku przy Gościnnej 1.
W dawnym komisariacie i ratuszu działać tutaj będzie inkubator ekonomii społecznej, czyli miejsce, gdzie eksperci doradzą, jak założyć firmę. Urzędnicy informują, że Gościnna 1 ma być też siedzibą lokalnej Rady Dzielnicy.
Sam zakup budynku to wydatek dla miasta rzędu niecałego miliona złotych. Ale znacznie więcej kosztować będzie remont tej kamienicy. Przedstawiciele magistratu wstępnie oszacowali, że przyszłe prace w Gościnnej 1 pochłoną około 3 milionów złotych.
- Budynek wymaga generalnego remontu – mówi nam Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Zmiany czekają dach i strop poddasza. Konieczna jest też wymiana instlacji elektrycznej – wylicza urzędnik.
Kiedy budynek na Gościnnej 1 zostanie do użytku dla mieszkańców? - Najwcześniej w przyszłym roku – ocenia Szczuka. Najpierw w przetargu musi zostać wyłoniony wykonawca remontu. Później rozpocznie się sam remont i przenosiny poszczególnych instytucji.