- Podpisano dzisiaj umowę na realizację ostatniego etapu rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Zgodnie z dokumentem wykonawca na zrealizowanie robót będzie miał czas do 15 listopada 2017 roku – informują przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, instytucji, która nadzoruje całą inwestycję.
Wybranym w przetargu wykonawcą została firma PARK - M Poland Sp. z o.o., ze Starego Sącza, która za realizację inwestycji otrzyma od miasta 6,18 mln złotych. Co ważne, firma będzie odpowiadać za pielęgnację zieleni w rewaloryzowanej części Parku i to przez trzy lata od momentu zakończenia prac (do listopada 2020 roku).
Ostatni prac rewaloryzacji ma przynieść między innymi budowę niewielkiego amfiteatru, który stanie za drugim stawem w Parku. Oprócz tego zaplanowano remont wozowni. - Budynek istniejącej wozowni zostanie zrewaloryzowany z zachowaniem i wyeksponowaniem detali historycznych – informują urzędnicy.
Rewaloryzacja Parku to także budowa ścieżek spacerowych, budowa oświetlenia, budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a także aranżacja małej architektury. W Parku znajdzie się też miejsce na 11 kamer – dziewięć z nich to kamery stacjonarne, dwie – kamery obrotowe).
Remont fragmentu Raduńskiej
Dobre wieści płyną też z pobliskiej ulicy Raduńskiej. Tam szykuje się remont nawierzchni jezdni i budowa nowych chodników – liczący sobie około 250 metrów fragment Raduńskiej ma zmienić się nie do poznania. Mowa o odcinku od ulicy Szafirowej w kierunku Parku Oruńskiego.
Przetarg na remont Raduńskiej ogłoszono 15 września. - O realizację zamówienia ubiegało się trzech oferentów. Najwięcej punktów na podstawie przyjętego kryterium uzyskała spółka Eurovia Polska S.A. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Koszt umowy wynosi ok. 1,24 mln zł – precyzują urzędnicy.
Roboty maja potrwać do końca listopada.
Prace na podwórku przt Raduńskiej i Turkusowej
Przy okazji warto wspomnieć o pracach na na jednym z podwórek między Raduńską, a Turkusową. Miejsce to doczekało się nowego chodnika, ponadto teren zostanie utwardzony i dzięki temu powstanie około 10 miejsc postojowych dla aut. Ta inwestycja, którą nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, została „wygłosowana” przez samych mieszkańców – mowa o zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim.
Remont Granitowej
Do końca października mają za to potrwać prace na ulicy Granitowej. Tutaj remontowany jest około 200-metrowy odcinek jezdni, a także okoliczne chodniki. - Na terenie budowy zakończono prace związane z przebudową przykanalików, ułożone zostały betonowe krawężniki, przebudowany został również kamienny murek oporowy. Wykonawca robót przystąpił do układania poszczególnych warstw nawierzchni drogi – relacjonują reprezentanci DRMG.
Remont Traktu św. Wojciecha
Praca wre też na Trakcie św. Wojciecha, gdzie na odcinku Sandomierska-Zremb remontowana jest nawierzchnia jezdni, kamienne krawężniki wymieniane są na nowe, rozbierane są chodniki i budowane są nowe, przebudowywane są zatoki autobusowe, wyspy na skrzyżowaniach, wykonywane jest oznakowanie poziome i pionowe. W ramach inwestycji korekty doczeka się też skrzyżowanie Traktu z Sandomierską.
Całe przedsięwzięcie, które oznacza również konkretne utrudnienia dla kierowców (dla ruchu zamykane są fragmenty jezdni, ma zakończyć się do końca listopada 2016 roku.
Opóźniona budowa przejazdów rowerowych
W tym roku najprawdopodobniej nie ma co spodziewać się budowy przejazdów rowerowych wzdłuż Kanału Raduni. Przetarg na tę inwestycję rozpisano we wrześniu tego roku, a budowa przejazdów miała zakończyć się 25 listopada.
Z tych planów wyszły nici, bo do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. - Przetarg trzeba będzie powtórzyć. Sama procedura przetargowa trwa około sześciu tygodni, małe są szanse, by inwestycja ruszyła jeszcze w tym roku – mówi nam Agnieszka Zakrzacka z DRMG.
Przypomnijmy, w ramach planowanej inwestycji wykonane mają zostać korekty układu komunikacyjnego w rejonie skrzyżowania ul. Zaroślak i z ul. Trakt św. Wojciecha.
Zmiany czekają też m.in.: 1) przejazd przez łącznik ul. Zaroślak i Brzegi z ul. Trakt św. Wojciecha, 2)przejazd i przejście przez ul. Podmiejską, 3) przejazdy przez łącznik ul. Raduńskiej z Traktem św. Wojciecha, 4) przejazdy przez ul. Nowiny, ul. Borkowską, ul. Ryszarda Tomczaka, ul. Św. Wojciecha i ul. Stromą.
- We wszystkich powyższych miejscach zmieniona zostanie istniejąca nawierzchnia. Tam, gdzie jest to wskazane wykonana zostanie również korekta chodników – mówi Zakrzacka.