- Jeżeli masz pomysł, aby zmienić Orunię, ale nie wiesz jak to zrobić, przyjdź do nas, zaprezentuj swój pomysł. Możesz skorzystać z wiedzy innych i znaleźć partnerów do działania – zachęca Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani i pomysłodawca poniedziałkowego spotkania ws. tegorocznego budżetu obywatelskiego.
Budżet obywatelski to szansa na mniejsze inwestycje i projekt w dzielnicy
Przypomnijmy, w ramach budżetu obywatelskiego w Gdańska każda dzielnica ma swoją pulę pieniędzy. Zależy ona między innymi od liczby mieszkańców. Na Oruni jest ich blisko 16 tysięcy, a wysokość Budżetu Obywatelskiego dla tej dzielnicy wynosi 364 tysiące złotych.
W ramach budżetu obywatelskiego można przeprowadzić mniejsze inwestycje w dzielnicach, na przykład remonty fragmentów ulic, remonty chodników, budowę oświetlenia, monitoringu, placów zabaw, czy siłowni. Można też przeprowadzić szereg projektów społecznych, czy kulturalnych.
To mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje, a nie miasto
W budżecie obywatelskim to mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje. Muszą jednak nieco się wysilić. Przede wszystkim trzeba zebrać 15 podpisów pod własnym pomysłem. Trzeba też oszacować koszt takiej inwestycji, wypełnić wniosek i złożyć go do miasta.
Niedługo jednak ten czas minie, bo swoje pomysły można składać do końca marca. Jak informują urzędnicy, na Oruni zgłoszono do tej pory kilkanaście projektów. Wśród propozycji znaleźć można takie inwestycje jak: budowa siłowni w parku przy Związkowej, modernizacja placu zabaw przy Głuchej, wydłużenie prawo-skrętu z Dworcowej w Trakt św. Wojciecha, czy budowa parkingów przy Parku Oruńskim lub Trakcie św. Wojciecha.
W poniedziałek szykuje się ważne spotkanie w Gościnnej Przystani
Listę wszystkich złożonych do tej pory wniosków z Oruni znajdziecie TUTAJ.
W poniedziałek o godzinie 18 w Gościnnej Przystani rozpocznie się spotkanie ws. budżetu obywatelskiego. Będzie tutaj można uzyskać wszystkie niezbędne informacje, będzie też można opowiedzieć o swoich pomysłach.
Więcej informacji w tej sprawie udziela pomysłodawca spotkania, Przemysław Kluz. Można się z nim skontaktować telefonicznie (695 939 739), lub mailowo (p.kluz@gfis.pl).
Głosowanie we wrześniu, zwycięskie projekty będą realizowane przez miasto
Warto też dodać, że we wrześniu rozpocznie się trwające dwa tygodnie głosowanie na projekty w budżecie obywatelskim. Te pomysły, które zgromadzą największą liczbę głosów na pewno zostaną zrealizowane w najbliższych dwóch latach przez miasto.