O propozycji wydzielenia Oruni Górnej z Chełmu pisaliśmy pod koniec maja. - W dużym skrócie można powiedzieć tak: mieszkańcy Oruni Górnej nie identyfikują się z Chełmem, dzielnicą, która liczy sobie ponad 50 tysięcy ludzi. To zbyt duża dzielnica, która powinna zostać podzielona – komentowała w rozmowie z nami Zenobia Glac-Ściebura, radna dzielnicy z Chełmu, i mieszkanka Oruni Górnej.
30 listopada rozpoczęły się konsultacje ws. podziału Chełmu. Potrwają do końca roku. Wciąż można zgłaszać swoje propozycje ws. przyszłych granic.
Które ulice powinny przynależeć do Oruni Górnej, a które do Chełmu? Teraz jest czas właśnie na taką dyskusję.
Dzisiaj o godzinie 18 w ZKPiG nr 6 na ulicy Hoene odbędzie się pierwsze spotkanie ws. podziału Chełmu. A jutro (13 grudnia) zaplanowano konsultacje z mieszkańcami w Nowym Ratuszu (ul. Wały Jagiellońskie 1). Początek dyskusji o godzinie 17.
Podobają wam się takie granice?
Przypomnijmy, że w uchwale wpisano już potencjalne granice przyszłych dwóch dzielnic: Chełmu i Oruni Górnej. Granice "nowego" Chełmu
W uchwale, która była już głosowana na sesji rady miasta czytamy, jak mają przebiegać granice Chełmu: "Granica biegnie ul. Świętokrzyską od al. Havla do ul. Małomiejskiej. Potem, kieruje się na północ do ul. Ptasiej przecinając Madalińskiego, a następnie na wschód między Ptasią i Hebanowskiego do ul. Zamiejskiej. Tam granica skręca na północ i między ogródkami działkowymi, a ul. Kolonia Anielinki przecina ulicę Cienistą na wysokości końca ulicy Bitwy Pod Lenino. Następnie za ulicą Cmentarną dochodzi do ulicy Stoczniowców, gdzie podnóżem Biskupiej Góry dochodzi do alei Krajowej. Poten tą aleją na zachód do skrzyżowania z ulicą Łostowicką. Tam skręca na południe i aleją Havla dochodzi do ul. Świętokrzyskiej. Granice Oruni Górnej
Z kolei o Oruni Górnej napisano: "Granicę stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej biegnie na wschód i przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego i dalej między ulicami Diametową i Platynową oraz Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy), Świętokrzyskiej i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z aleją Havla. Następnie planowaną Nową Świętokzyską na połundiowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno zachodni do granicy miasta na ulicy Świętokrzyskiej”.