19 i 20 maja Stacja Orunia (Gdańsk, ul. Dworcowa 9) zaprasza na dwa dni wypełnione kulturą słowiańską. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty wykonywania słowiańskich lalek tzw motanek oraz warsztaty gimnastyki słowiańskiej.
Uczestnicy pierwszego warsztatu zabiorą do domu własnoręcznie zrobioną lalkę. Osoby biorące udział w gimnastyce słowiańskiej wyjdą z zajęć z indywidualnym planem ćwiczeń do praktykowania w domu.
GIMNASTYKA SŁOWIAŃSKA
2-dniowy warsztat Gimnastyki Słowiańskiej, wywodzącej się ze słowiańskiej tradycji od pokoleń przekazywanej przez kobiety.
Prowadzenie: Joanna Armatowska certyfikowana instruktorka Gimnastyki Słowiańskiej w tradycji białoruskiej
Koszt: 200 zł
Terminy: sobota 19 maja : 16.00-20.00 niedziela 20 maja : 10.00-14.00
Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i informacje: anna@gak.gda.pl tel. 58 306 66 76 w.37
Opis szczegółowy:
Gimnastyka Słowiańska dla Kobiet to system 27 ćwiczeń pielęgnujących kobiece ciało. Ćwiczenia dotarły do nas z Białorusi, gdzie przetrwały przekazywane przez kobiety z pokolenia na pokolenie jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Praktykując gimnastykę słowiańską, stajemy się rozluźnione, silne i zdrowe.
Warsztaty skierowane są do kobiet w każdym wieku i z różną kondycją fizyczną. Najistotniejsze w gimnastyce słowiańskiej jest czerpanie przyjemności z praktyki. Ćwiczymy w kobiecym kręgu, który emanuje dobrą, bezpieczną energią. Ćwiczymy z uważnością, miłością do siebie i wrażliwością na swoje ciało.
Podczas warsztatów oprócz poznania całego systemu żeńskiej praktyki każda uczestniczka otrzyma także swój osobisty zestaw ćwiczeń, dobranych zgodnie z kalendarzem solarno-lunarnym według daty urodzenia. Ten indywidualny mikrosystem składa się z 7 ćwiczeń, których samodzielna praktyka zajmuje ok. 15 minut dziennie.
Korzyści z uprawiania regularnej gimnastyki odczuwamy na poziomie fizycznym, zdrowotnym, emocjonalnym, psychologicznym i duchowym, m.in.:
- korekta postawy ciała
-wzmocnienie mięśni dna miednicy, mięśni brzucha i pleców
- rozluźnienie stawów
- pozytywny wpływ na kształt piersi
- wysmuklenie szyi (nie bez powodu mówi się o „łabędziej szyi”)
- redukcja napięć w ciele, zwłaszcza w obszarze szyi, barków, bioder i lędźwi
- wzmocnienie oraz „wyciągnięcie” kręgosłupa
- poprawa pracy jelit, dotlenienie narządów wewnętrznych
- wzmocnienie układu odpornościowego: wspomaganie prawidłowej pracy gruczołów poprzez automasaż nadnerczy, gruczołów limfatycznych wokół piersi oraz grasicy
- zrównoważenie kobiecej gospodarki hormonalnej prowadzące do zniwelowanie bólu podczas miesiączkowania, wsparcie w problemach z zajściem w ciążę; wsparcie organizmu podczas menopauzy
- redukcja poziomu stresu
- podniesienie poziomu świadomości własnego ciała i sposobów pracy z nim
- uwolnienie blokad w ciele, swobodny przepływ energii
- wzmocnienie poczucia własnej wartości
- poczucie wewnętrznej harmonii, własnego rytmu, wyostrzenie intuicji
- odczuwanie kobiecości jako pięknego daru, o który chcesz dbać.
Joanna Armatowska – certyfikowana instruktorka Gimnastyki Słowiańskiej dla kobiet w tradycji białoruskiej. Do żeńskiej gimnastyki przywiodły ją poszukiwania świadomej pracy z ciałem, która wzmacnia fizycznie, a jednocześnie daje przyjemność z ruchu, poczucie zdrowia i równowagi życiowej. Poza prowadzeniem zajęć i warsztatów z gimnastyki słowiańskiej Joanna zajmuje się grą na instrumentach organicznych (m.in. gongi) i poezją. Prowadzi autorski cykl zajęć „Kobiecość w pełni".
Prowadzi stronę facebook.com/gimnastyka-słowiańska-siła-kobiecej-tradycji
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Co ze sobą zabrać?
- wygodny strój do ćwiczeń (ćwiczymy boso lub w skarpetkach, bez krępujących ruchy biustonoszy)
- matę, kocyk lub chustę (część ćwiczeń wymaga kontaktu ciała z podłogą)
- wodę do picia
MOTANKI
Warsztat Lalek Motanek wywodzących się z tradycji słowiańskiej.
W czasie warsztatu wysłuchacie wykładu, otrzymacie wszystkie niezbędne materiały do stworzenia własnej, magicznej lalki,
którą będziecie mogli oczywiście zabrać ze bą do domu :).
Koszt 4-godzinnego warsztatu: 100 zł (w tym wszystkie materiały oraz lalka na własność)
Termin: sobota 19 maja godz. 11.00-15.00
Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i informacje: anna@gak.gda.pl tel. 58 306 66 76 w.37
Opis szczegółowy:
Lalki motanki wywodzą się z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ręcznie ze skrawków materiałów, bez przeszyć, bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie poprzez wiązanie tkanin. Lalki symbolizują dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć, wzmocnić w swoim życiu. Tworzymy je je z intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości a także dla osobistych, konkretnych marzeń. Wykonane z miłością i zgodnie z rytuałem, mają szczególną energię i symbolikę.
Podczas warsztatów dowiemy się więcej o bogatej tradycji tworzenia motanek, a co najważniejsze, oddamy stery intuicji i każdy wykona lalkę/lalki dla siebie.
Na miejscu będą dostępne wszelkie materiały potrzebne do wykonania motanek. Jednak zachęcamy, by przynieść także własne materiały - tkaninę, może tasiemkę, włóczkę czy małą ozdobę... Lalkę warto wzmocnić czymś osobistym, "nasączonym" już Waszą energią.
Prowadząca warsztaty: Aneta Grzegorzewska - miłośniczka rękodzieła i tradycji ludowej. Od kilku lat tworzy tradycyjne lalki słowiańskie i prowadzi warsztaty https://www.facebook.com/lalkimagiczne