Ten nieczynny obecnie zabytek mieścił kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu, z oddalonego 20 km Pręgowa, wodociągiem.
Miasto postanowiło wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. W sierpniu ma on zostać otwarty dla zwiedzających. Na ten moment GIWK nie ma jeszcze informacji o tym, ile będzie kosztowało wejście do zabytku, i na jakich zasadach będzie odbywać się zwiedzanie Zbiornika.
Zbiornik "Stara Orunia" leży w rejonie ulicy Nowiny. Z tej ulicy skręcamy w ulicę Kampinoską. Idziemy pod górę kilkaset metrów. Z ulicy skręcamy w prawo na nieasfaltową drogę. Kierujemy się w stronę Parku Oruńskiego. Po chwili natkniemy się na wzniesienie – to właśnie tutaj jest zamknięte obecnie wejście do Rezerwuaru Stara Orunia.
Do Zbiornika będzie można dostać się od strony ulicy Nowiny, i od strony Parku Oruńskiego. Miasto wybudowało tutaj kilkusetmetrową, szutrową drogę, którą od ulicy Nowiny będzie można dojść do zabytku. Jej wlot z ulicy Nowiny położony jest nieopodal małego sklepu spożywczego.
Oruńska świątynia wody będzie otwarta dla zwiedzających od 1 maja do 31 sierpnia każdego roku. W pozostałych miesiącach zabytek będzie zamknięty, a to dlatego, że na zimę do zbiornika przylatują nietoperze. Opuszczają go dopiero na wiosnę.
Miasto wyremontowało też teren wokół zbiornika. Pojawiły się ławki, toaleta, tablice informacyjne. Powstał też punkt widokowy.