Głosowanie do budżetu obywatelskiego wystartowało dzisiaj i potrwa dwa tygodnie. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w następnych latach przez miasto.
Przypomnijmy, wnioski do budżetu obywatelskiego nie zostały złożone przez urzędników. Zrobili to sami mieszkańcy, np radni dzielnicowi.
W ramce na końcu artykułu raz jeszcze dajemy link do strony internetowej, gdzie można oddać swój głos. Piszemy też o opcjach dla ludzi, którzy nie mają komputera lub dojścia do internetu.
Numer 1 na oruńskiej liście w budżecie obywatelskim: Przebudowa portalu MojaOrunia.pl
Każda dzielnica ma tutaj swoją pulę pieniędzy, która zależna jest od liczby mieszkańców. W tej puli głosować można na projekty dzielnicowe.
W dzielnicy takich propozycji jest kilkanaście. Listę otwiera (numery zostały rozlosowane) projekt, który dotyczy portalu MojaOrunia.pl. Chodzi o przebudowę naszego portalu. Skąd taki wniosek?
MojaOrunia powstała w 2009 roku, została wówczas stworzona z pieniędzy publicznych. Patrząc na statystyki, widać, że portal odwiedza sporo czytelników. Można zaryzykować tezę, że nasz portal stanowi ważne źródło informacji dla oruniaków, ale czytają nas też mieszkańcy innych dzielnic Gdańska.
Obecnie portal utrzymuje się z różnych źródeł i jesteśmy w stanie pokrywać bieżące wydatki. Portal potrzebuje jednak gruntownej przeubodowy (bazy danych, systemu informatycznego i graficznego), a to już wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, wydatek, na który portalu po prostu nie stać. Stąd i wniosek do budżetu obywatelskiego.
Jeżeli uważaj państwo, że nasz portal powinien się rozwijać, prosimy o oddanie głosu właśnie na ten projekt. Pamiętajmy też, że na oruński projekt mogą głosować też gdańszczanie także i z innych dzielnic.
Co ważne, każdy z gdańszczan ma w budżecie obywatelskie prawo do pięciu głosów (na projekty dzielnicowe) i jeden głos (na projekt ogólnomiejski).
Propozycji z tej części Gdańska jest więcej
Propozycji z Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec jest w tym budżecie obywatelskim znacznie więcej. Pełną listę znajdziecie TUTAJ. Są i wnioski o remont chodników (np. na Głuchej) i miejsc postojowych, a także ulicy Wąwóz. Są i projekty kulturalne. A także wniosek o stworzenie wspólnej przestrzeni wypoczynkowo-rekreacyjnej w Parku Ferberów.
W budżecie obywatelskim można też głosować na projekty ogólnomiejskie. Jednym z najciekawszych, który dotyczy Oruni, jest wniosek "wielki powrót tramwaju na Orunię". Wszystkie projekty ogólnomiejskie znaleźć można TUTAJ.
Na Gościnnej może stanąć zabytkowy tramwaj
Nie chodzi jednak o budowę - wzorem dawnej "szóstki" - linii tramwajowej na Orunię. Chodzi o to, by na ulicy Gościnnej stanął zabytkowy tramwaj.
Szczegóły tłumaczy autor wniosku Patryk Sikora, radny dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce". - Nie jest to kolejny projekt na zasadzie postawmy i będzie pomnik - jak ma to być w przypadku tramwaju na Łąkowej. Tutaj jest faktyczny pomysł, by przy odpowiednim zarządzaniu, miejsce to żyło.
Jeżeli projekt zyska odpowiednią liczbę głosów (tutaj będzie rywalizował tylko z innymi projektami ogólnomiejskimi), na Gościnnej stanie skład marki Konstal M, który kiedyś jeździł także na Orunię.
Zabytkowy pojazd miałby pełnić funkcję informacji turystycznej, a także punktu, ukazującego historię Oruni. - Nie ma drugiej takiej dzielnicy w Gdańsku, gdzie dzieli nas 15 minut od centrum Gdańska i kolejne 15 od Żulaw Wiślanych. Mamy Park Oruński, który w poradniku wycieczkowym tripadvisor zdobywa miejsce na podium - przypomina Sikora.
I dodaje: - Taki tramwaj to idealne miejsce do przedstawienia jego historii. Mogą być tam również informacje o koncertach w amfiteatrze oruńskim, o kolejnych wydarzeniach mieszkańców organizowanych w Parku Ferberow, czy na Św. Wojciechu.
Ogłoszenie wyników do budżetu obywatelskiego nastąpi pod koniec września.