24 marca w Gdańsku odbędą się wybory do rad dzielnic. Swoich reprezentantów będą wybierać mieszkańcy 35 dzielnic. W zależności do wielkości dzielnicy, rada może liczyć sobie albo 15 członków, albo 21.
W radzie dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" zasiada 15 osób. By wybory do oruńskiej rady dzielnicy mogły się odbyć, potrzeba minimum 16 kandydatów. Na ten moment, jak informują urzędnicy, zarejestrowało się tutaj tylko sześciu kanydatów (lista ma zostać dzisiaj aktualizowana).
Kto może kandydować?
Czas na rejestrację kandydatur upływa 22 lutego (o północy). Wciąż jest więc trochę czasu, by złożyć niezbędne dokumenty.
Jak czytamy na miejskiej stronie gdansk.pl: "Każdy, kto zdecyduje się kandydować, powinien wypełnić formularz, który stanowi oficjalne zgłoszenie kandydata na radnego. Muszą się znaleźć na nim podpisy poparcia co najmniej 30 wyborców ujętych w stałym rejestrze wyborców na terenie danej dzielnicy – a więc warto się upewnić, czy znajomi, nieznajomi i sąsiedzi z danej dzielnicy faktycznie znajdują się w takim rejestrze. Wypełnione zgłoszenie należy złożyć w Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to oficjalna nazwa Rad Dzielnic) w Gdańsku".
Wszystkie informacje i niezbędne druki można otrzymać w Urzędzie Miejskiem przy ul. Nowe Ogrody 8/12, w pokojach 215 i 214, tel. (58) 323 62 95, 323 62 14 lub 323 62 94.
Kandydatem na radnego dzielnicy może być osoba pełnoletnia, która jest ujęta w stałym rejestrze wyborców na terenie danej dzielnicy.
Co z innymi dzielnicami?
Jak sytuacja z kandydatami na radnych wygląda w innych dzielnicach? Dla przykładu w dzielnicy "Orunia Górna-Gdańsk Południe" jest już 14 kandydatów (potrzeba minimum 16), na Chełmie - sześć (potrzeba minimum 22), Olszynce - 12 (potrzeba minimum 16), a na Ujeścisku-Łostowicach - 27 (potrzeba minimum 22).