Spotkanie organizuje Remigiusz Bystrek, kowal, który na ulicy Gościnnej prowadzi swój warsztat Kowalstwo Artystyczne Bystrek. Położony jest on na tyłach zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej.
I właśnie tam planowane jest jutrzejsze (4 wrzesień) spotkanie, które ma rozpocząć się o godzinie 19.
W mediach społecznościowych Bystrek zachwala jutrzejsze spotkanie następująco: "Serdecznie zapraszam na spotkanie z dr Markiem Z. Barańskim z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który - będąc architektem i archeologiem - przez ponad dziesieć lat zaangażowany był w badania na stanowisku archeologicznym Çatalhöyük (ok. 7 100 – 5 950 p.n.e.) w Turcji (...)"
Kilka lat temu dr Barański był też członkiem gdańskiem wydziału ds. rewitalizacji, gdzie zajmował się m.in. Orunią. Wraz z innymi członkami zespołu szczególnie mocno zabiegał o renowację zabytkowej kuźni na ulicy Gościnnej.
XIX-wieczny buduynek przypominał wówczas ruinę. Magistrat zgodził się wówczas na remont i z budżetu miasta trafiło na ten cel 800 tys. zł. Dziś w kuźni swoją siedzibę ma kawiarnia.
Dr Barańskiego prosimy o kilka słów na temat jutrzejszego wykładu. O czym będzie opowiadał? - Będę opowiadał o Çatalhöyük, czyli o świecie sprzed 9 tysięcy lat - odpowiada.
- To osada z epoki neolitu, w której stworzone zostały podstawy współczesnej cywilizacji. To właśnie wówczas człowiek zaczął m.in. prowadzić osiadły tryb życia oraz zajął się hodowlą zwierząt i uprawą roślin. To w neolicie także miała miejsce zmiana w postrzeganiu świata, której w Çatalhöyük przykładem jest szutka symboliczna, żywo pobudzająca wyobraźnię współczesnych. Co my mamy wspólnego z tym odległym światem i czym jest współczesna archeologia - na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas około 45 minutowej prezentacji - dodaje architekt.
Wstęp wolny.