Dokumenty, pocztówki i zdjęcia można oglądać na stronie muzeumpomorza.pl. Portal - za sprawą dofinansowania z ministerstwa kultury - otworzyła Fundacja dla Gdańska i Pomorza. Jej prezesem jest Andrzej Ługin, znany z prowadzenia innej strony: Gdańsk Strefa Prestiżu.
Na stronie muzeumpomorza.pl już jest ponad 2500 fotografii i pocztówek. Na ten moment najwięcej z nich dotyczy Gdańska, ale są też ujęcia z mniejszych miejscowości, np. ze Starogardu i Helu.
Portal został tak skonstruowany, że korzystając z niego na komórce, można zlokalizować się na mapie, a system wyszuka dawne zdjęcia z naszej okolicy.
Jeżeli chodzi o Gdańsk, są i zdjęcia z Oruni. W "Muzeum" można znaleźć np. stare ujęcia z Parku Oruńskiego, Parku Schopenhauera, czy ulicy Gościnnej.
- Mamy w swojej kolekcji zdjęcia z Oruni, Dolnego Miasta, Stogów, Siedlec, czyli dzielnic Gdańska, które przed wojną nie były jakoś za bardzo wystawne. Takie ujęcia są szczególnie cenne, bo podobnych zdjęć czy pocztówek nie zachowało się dużo - komentuje Ługin.
I zapowiada, że już niedługo na stronie udostępniane będą kolejne zdjęcia, także z Oruni. Mowa m.in. o ujęciach z Podmiejskiej czy dawnej zajezdni tramwajowej z Oruni.
Co ważne, istnieje szansa, że także inni kolekcjonerzy będą dorzucać tutaj swoje zbiory. W opisie projektu czytamy: ""W ciągu roku zaprosimy kolekcjonerów i instytucje do tworzenia i umieszczania swoich zbiorów w naszym systemie. Będą oni mogli sami umieszczać i publikować swoje zbiory, zgodnie z wypracowaną wspólnie z nami umową".
Jeżeli ktoś chciałby się podzielić swoją kolekcją z Oruni, może się zgłosić na adres: muzeumpomorza@dlagdanska.com.
Obecne zbiory pochodzą z różnych źródeł. Zdjęcia przekazał tutaj m.in. wiceprezes fundacji Krzysztof Grynder, ale także Instytut Pamięci Narodowej czy Muzeum II Wojny Światowej.