Zakończyło się głosowanie w budżecie obywatelskim w Gdańsku. Dzisiaj prezydent Dulkiewicz odczytała zwycięskie projekty, które będą musiały być zrealizowane przez miasto.
Jakie projekty wygrały na Oruni, Lipcach i Św.Wojciechu?
W projektach dzielnicowych najwięcej punktów (3133) zdobył pomysł, który dotyczy dwóch fragmentów dzielnicy: Lipiec i Św. Wojciecha.
"Jeden projekt, dwie atrakcje". Co zmieni się w Lipcach i Św. Wojciechu?
- Mówiąc o naszym pomyśle, zawsze to powtarzam, i powtórzę raz jeszcze: jeden projekt, dwie atrakcje. Nasz projekt dotyczy dwóch miejsc w dzielnicy. Pierwsze z nich to plac nieopodal przedszkola nr 24 na Lipcach, drugi - teren w rejonie ulic Batalionów i Rzecznej - mówi portalowi MojaOrunia.pl Rafał Maj, współpomysłodawca zwycięskiego projektu.
Na Lipcach (nieopodal przedszkola nr 24) ma powstać parking na kilka aut. Będzie też grill, stojak rowerowy, a miejsce zostanie doświetlone. Maj podkreśla, że będzie to uzupełnienie tego, co już powstało tutaj za sprawą aktywności mieszkańców. W okolicy już są ławeczki, a miejsce to ma duży potencjał do wspólnej integracji.
W Św. Wojciechu (rejon Batalionów i Rzecznej) znajdą się ławeczki, grill, plac zabaw, niewielka siłownia. Miejsce zostanie oświetlone i ogrodzone. - Jestem mieszkańcem Św. Wojciecha i wiem, jaka tu jest posucha, jeżeli chodzi o takie miejsca do integracji. Nasz projekt to zmieni. Bardzo się z tego cieszę - komentuje Maj.
Door-to-door, ulotki, plakaty, media społecznościowe. Oruniacy dali radę!
Projekt mieszkańców Lipiec i Św.Wojciecha zdobył w tegorocznym budżecie obywatelskim ponad 3100 punktów. Niewiele projektów z Gdańska miało lepszy wynik. Sukces Lipiec i Św.Wojciecha nie wziął się znikąd. - Drukowaliśmy ulotki, plakaty, chodziliśmy po domach i namawialiśmy do głosowania na nasz projekt. Ja sam pukałem do drzwi wielu domów w Św. Wojciechu i słyszałem od ludzi, że już głosowali. Właśnie na projekt ze Św.Wojciecha. To było niesamowite - komentuje Maj.
Wiele dobrego zrobiła też aktywność w mediach społecznościowych. Projekt z Lipiec i Św.Wojciecha będzie kosztował budżet miasta niecałe 300 tys.zł.
Wielki sukces w projektach ogólnomiejskich. Będzie kilkadziesiąt dodatkowych miejsc postojowych
W projektach ogólnomiejskich (dotyczą więcej niż jednej dzielnicy) zwyciężył projekt, zakładający budowę miejsc parkingowych w pobliżu Parku Oruńskiego. Autorem pomysłu jest szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" Agnieszka Bartków, która od miesięcy zwraca uwagę, że miasto rewitalizując Park Oruński "zapomniało" o budowie miejsc postojowych.
Wniosek Bartków zyskał 2910 punktów w budżecie obywatelskim i zdobył drugie miejsce we wszystkich projektach ogólnomiejskich w Gdańsku. Będzie kosztował 1,2 mln zł. Zakłada budowę kilkudziesięciu dodatkowych miejsc parkingowych na działce, na przeciwko wejścia do Parku Oruńskiego (od strony ulicy Nowiny). Nowy parking ma być oświetlony, ma mieć też miejsce gromadzenia odpadów. Bartków chce również, by były tutaj dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.
- Miejsca postojowe w Parku Oruńskim są potrzebne, co pokazuje wynik głosowania. Bardzo dziękuję wszystkim za głosowanie na ten projekt i odczarowanie kolejnego kawałka Oruni tuż przy Parku Oruńskim - komentuje dla portalu MojaOrunia.pl Bartków.
Są i "zielone inwestycje". Pnącza na Trakcie, ogrody deszczowe i kasztanowce
Za sprawą budżetu obywatelskiego Orunia-Św.Wojciech-Lipce zyska też kilka "zielonych" inwestycji. W projekcie dzielnicowym wygrał "Zielony Trakt św. Wojciecha", zdobywając blisko 900 punktów. Jego realizacja kosztować będzie blisko 90 tys. zł. Projekt zakłada nasadzenie wzdłuż murów oporowych na Trakcie św. Wojciecha zielonych pnączy. Mowa o murach na Trakcie św. Wojciecha, na wysokości ulicy Dworcowej (w kierunku centrum, do wysokości ulicy Rejtana) i w rejonie Parku Oruńskiego.
- Bardzo się cieszę, że mój projekt wygrał. To mój debiut w budżecie obywatelskim - mówi portalowi MojaOrunia.pl Michał Białek, pomysłodawca projektu i radny dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".
Kolejne "zielone" inwestycje dotyczą projektów ogólnomiejskich. Dwie z nich dotyczą Oruni. Autorką obu pomysłów jest wspomniana wyżej Bartków.
- Projekt "Gdańszczanie Sadzą Drzewa" w pierwszym etapie dotyczy nasadzenia czerwonych kasztanowców na wale Kanału Raduni, a projekt "Ogrody Deszczowe obszaru pomiędzy Granitową a Krzemową" zakłada tworzenie ogrodów deszczowych w miejscu, gdzie istnieje ciekawa ścieżka łącząca Górny Taras z Orunią - mówi Bartków.