Kilka dni temu rejestrować do szczepień mogły się osoby po 80. roku życia. Dziś jest pierwszy dzień, kiedy mogą to zrobić ludzie powyżej 70 roku życia. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, można to również zrobić osobiście.
Na Gościnnej i Świętokrzyskiej do marca wszystkie terminy zajęte
W wielu miejscach w Polsce (także na Pomorzu) od rana tworzyły się kolejki do punktów szczepień. W naszym województwie takich miejsc jest ponad 300. Mowa o szpitalach i przychodniach.
Jednym z punktów szczepień jest też przychodnia na ulicy Gościnnej. Dyrektorka przychodni Grażyna Wirwicka mówi portalowi MojaOrunia.pl, że harmonogram szczepień został już tutaj rozpisany do końca marca. Ludzie szybko się zarejestrowali i w pierwszej kolejności szczepić będą się seniorzy.
Podobnie sytuacja wygląda na południu Gdańska, np. w przychodni przy ulicy Świętokrzyskiej 4. Tam również - co potwierdza dyrektor Mikołaj Ruciński z Nadmorskiego Centrum Medycznego - nie ma już wolnych terminów do marca.
W tym miejscu szczepień będzie więcej
Niektórzy próbowali dzisiaj szczęścia i przychodzili do przychodni na Gościnnej z pytaniem, czy mogą się zarejestrować. Dyrektorka podkreśla, że zapisów już nie ma i że w tej sprawie lepiej dzwonić na infolinię. Tam jest szansa, że osoba dzwoniąca zostanie zapisana do szczepienia w innym punkcie.
Niestety, w Gdańsku w zdecydowanej większości wolnych terminów (do końca marca) już nie ma. Jak się dowiedzieliśmy (dane z godziny 14), wolne terminy były jeszcze w placówce na Srebrnej w Gdańsku (połowa marca), a także w Amber Expo (17 luty).
W tym ostatnim miejscu miał być otwarty tymczasowy szpital, ale na ten moment tak się jeszcze nie stało. Kadra i sprzęt zostaną wykorzystane do szczepienia ludzi. Jak podaje nam dyrektor Wydziału Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Tadeusz Jędrzejczyk, w przyszłym tygodniu Amber Expo będzie miało do dyspozycji 240 szczepionek tygodniowo (później już nieco mniej).
Krótki termin ważności szczepionki
Większość punktów szczepień w Gdańsku (np. przychodni) będzie miała 30 szczepionek tygodniowo. Szczepionki będą przychodziły w jednej partii. Przy założeniu, że przychodnia będzie szczepić od poniedziałku do piątku, to dziennie przyjmowanych będzie kilku pacjentów. Jak tłumaczą lekarze, 30 szczepionek to 5 fiolek. Ich zawartość trzeba rozpuścić i z każdej fiolki stworzyć sześć porcji szczepionek. Po otwarciu fiolki termin ważności szczepionek wynosi kilka godzin.
Większość punktów rozpocznie szczepienia w przyszłym tygodniu. Są jednak takie miejsca, które szczepią już od kilku dni. Mowa o sytuacji, w której pacjentami są ludzie z Domów Pomocy Społecznej. Jak dowiedział się portal MojaOrunia.pl, w poniedziałek lekarze z przychodni przy ulicy Gościnnej skończą szczepić pensjonariuszy Domu Pomocy z ulicy Nowiny.
Co z obłożnie chorymi?
Wspomniany wyżej dyrektor Ruciński zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. Chodzi o pytanie, w jaki sposób zaszczepić osoby obłożnie chore, takie, które z racji stanu zdrowia nie wychodzą już z domu.
Nadmorskie Centrum Medyczne, które prowadzi 10 przychodni na Pomorzu (głównie w Gdańsku, np. na Świętokrzyskiej), wyliczyło i przekazało do Ministerstwa informację, że wśród ich pacjentów jest ponad 160 osób obłożnie chorych. Takich ludzi będą obsługiwać mobilne zespoły, ale na ten moment nie ma jasnej odpowiedzi, kto to powinien zorganizować.