Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 26/12/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Siedem firm chce zbudować dom sąsiedzki na Oruni. Za rok zamiast Gościnnej, będzie Dworcowa

 1 dodane: 19:34, 03/02/21

tagi:

W przetargu na budowę Domu Sąsiedzkiego przy ulicy Dworcowej wpłynęło siedem ofert. Jak podają urzędnicy, inwestycja ma być gotowa w 2022 roku.

Siedem firm chce zbudować dom sąsiedzki na Oruni. Za rok zamiast Gościnnej, będzie Dworcowa
Siedem firm chce zbudować dom sąsiedzki na Oruni.
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Po wielu prawnych perypetiach dom sąsiedzki na ulicy Dworcowej nabiera już realnych kształów. Wprawdzie wciąż na papierze, ale są już pieniądze, wszystkie niezbędne dokumenty, zielone światło z magistratu i są chętni na jego budowę.

Mapy ryzyka zaktualizowane, miasto ogłosiło przetarg

Jeszcze kilka miesięcy temu inwestycja stała pod znakiem zapytana, bo według Wód Polskich ten rejon Oruni leży na obszarze, któremu grozi podtopienie. Mapy ryzyka powodziowego zostały jednak zaktualizowane i według nowych wytycznych, Dworcowa i okolice nie są już uznawane za zagrożone zalaniem i można na nim budować bez przeszkód.

Pod koniec zeszłego roku miasto ogłosiło przetarg na budowę domu sąsiedzkiego na ulicy Dworcowej. Mowa o terenie tuż za budynkiem byłego gimnazjum, na przeciwko torów kolejowych.

Lista firm i kwoty za realizację inwestycji

Do przetargu zgłosiło się siedem ofert. Miasto podaje dziś wszystkie firmy, które chcą zbudować dom sąsiedzki na Oruni. A także kwoty, które te firmy chcą za wykonanie zadania.

BUDREM-RYBAK Sp. z o.o. – 8 325 000 zł

Ebud Przemysłówka Sp. z o.o. – 8 413 200 zł

PBE Elbud Gdańsk SA – 8 104 470 zł

B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska – 8 748 990 zł

HADM Plus Hanna Gramatowska – 13 392 240 zł

PHU Labar – 10 994 970 zł

ECOZET Sp. z o.o. – 9 322 000 zł

Kto wygra? Kiedy start i koniec prac?

Dobra wiadomość jest taka, że na realizację całej inwestycji miasto ma zabezpieczone 9, 125 mln zł, a więc więcej niż najtańsze w przetargu oferty. Która firma zostanie wybrana? Urzędnicy odpowiadają, że teraz trwa analizowanie ofert. Można spodziewać się, że jednym z najważniejszych, a być może najważniejszym kryterium dla miasta będą tu pieniądze.

Można spodziewać się, że wykonawca zostanie wybrany w najbliższych tygodniach, a prace rozpoczną się w połowie 2021 roku. Urzędnicy deklarują, że nowy obiekt na Oruni powstanie w połowie 2022 roku.

Gościnną Przystań czeka przeprowadzka

Obecny dom sąsiedzki na Oruni (przy Gościnnej) czeka więc przeprowadzka na ulicę Dworcową. Budynek obecnej Gościnnej Przystani należy do Salezjan.

Jak będzie wyglądał nowy dom sąsiedzki na Oruni? Rok temu pisaliśmy o przyszłym domu sąsiedzku na Dworcowej.

Sam budynek będzie około trzy razy większy od obecnego domu sąsiedzkiego na Gościnnej. - Nowa lokalizacja pozwoli nam rozwinąć więcej działań dla ludzi. Nasz punkt przedszkolny stanie się przedszkolem dwuoddziałowym. Będzie więcej miejsca na zajęcia, warsztaty i spotkania dla mieszkańców - mówił Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani i przedstawiciel Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Dom sąsiedzki w wersji 2.0

Na piętrze budynku będzie duża, otwarta kuchnia. Ma być to miejsce wspólnego gotowania, ale też i spotkań i dyskusji. Nowy dom sąsiedzki będzie składał się z dwóch części. Jedna z nich umownie nazwana Granda 77 będzie służyła jako miejsce dla zajęć sportowych ze sztuk walki.

Obecnie "Gościnna Przystań" jest zbyt mała, by takie zajęcia się odbywały. Na Dworcowej to się zmieni. Znajdzie się tam m.in. przestrzeń na małą siłownię, ale i na sale, gdzie będzie można ćwiczyć boks czy MMA. Część zajęć sportowych (np. dla młodzieży) będzie bezpłatna, ale kluby sportowe będą mogły również wykorzystać przestrzeń domu sąsiedzkiego na swoją działalność komercyjną. W ten sposób również i dom sąsiedzki będzie współfinansowany z pieniędzy za wynajem sal.

W dzisiejszym komunikacie urzędnicy dodają jeszcze kilka szczegółów na temat nowej inwestycji: "Powstaną nowe miejsca parkingowe, plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę. Przy południowej granicy działki zlokalizowana została przestrzeń przeznaczona na ogród warzywny. Przewidziano miejsce do grillowania, nie zabraknie także ławek i stojaków na rowery"

Galeria artykułu

Siedem firm chce zbudować dom sąsiedzki na Oruni. Za rok zamiast Gościnnej, będzie Dworcowa

Siedem firm...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA