Jedni proszą, by im pomóc przebrnąć przez zawiłości polskiego prawa, inni pytają, jak zapisać dziecko do szkoły. Ukraińcy chcą też wiedzieć, jak i gdzie mogą szybko znaleźć prace. Podkreślają, że bardzo dziękują za okazaną im pomoc, ale chcą też sami zarabiać na swoje utrzymanie.
Takie nastawienia miała m.in. ukraińska prawniczka, która przez wojnę musiała uciekać ze swojego kraju, a teraz w Polsce gotowa jest się podjąć właściwie każdej pracy. Próbowali jej pomóc ludzie z Gościnnej Przystani, którzy mają duże doświadczenie w różnych akcjach mających na celu wsparcie lokalną społeczność.
Teraz jednak Gościnna Przystań, jak i tysiące innych małych organizacji i adresów w Polsce, musi wyjść poza lokalność. Bo sytuacja jest wyjątkowa, na Ukrainie trwa brutalna agresja wojsk rosyjskich, a granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 1,9 mln uchodźców.
Każdy pomaga, jak może. W Gdańsku od kilkunastu dni działa swoiste centrum dowodzenia przy Dolnej Bramie. W domu sąsiedzkim na Lipcach organizowana jest zbiórka darów dla uchodźców.
Z kolei w Gościnnej Przystani od dzisiaj działa "Oruński punkt wsparcia migrantów", a aktywnie działają tu zarówno ludzie z Domu Sąsiedzkiego jak i lokalni radni dzielnicy. W punkcie mozna uzyskać informacje o dostępnym w Gdańsku wsparciu dla migrantów i uzyskać poradę np. w sprawie pracy.
Ale zdarzają się mniej typowe sytuacje.
- Starsza pani, która przyjechała teraz z Ukrainy do swojej rodziny, szukała roweru. Bo chce pracować jako kurier i rower potrzebny był jej do pracy - mówi portalowi MojaOrunia Ewa Patyk z Gościnnej Przystani.
Rower udało się znaleźć.
Punkt w Gościnnej Przystani będzie otwarty w każdą środę, od godziny 15 do 19. Jak podaje koordynator Oruńskiego punktu wsparcia migrantów Rafał Kuras, dzisiaj podczas dyżuru w Gościnnej Przystani pojawiło się 8 osób z Ukrainy (trzy rodziny).
Patyk informuje, że Gościnna Przystań szuka wolontariuszy, którzy pomogliby przy funkcjonowaniu punktu. W cenie są szczególnie osoby, które znają język ukraiński lub rosyjski.
Wkrótce w Gościnnej Przystani zostanie też otwarty punkt pomocy językowej, gdzie osoby z Ukrainy będą mogły uczyć się języka polskiego. Tutaj również Gościnna Przystań szuka osób chętnych do pomocy.
Na terenie Miasta Gdańska działa lokalna sieć wsparcia uchodźców, składająca się z 8 Lokalnych Punktów Pomocy Rzeczowej prowadzonych przez gdańskie organizacje pozarządowe, punktu wydawania darów Polsat Plus Arena Gdańsk – namiot przy stadionie oraz punktu Take & Go Galeria Handlowa Madison.
Więcej informacji znaleźć można tutaj.