"Drażni cię zaniedbany skwerek, wzdłuż którego codziennie przechodzisz, ale nie wiesz, co i jak zgłosić, by został atrakcyjnie zagospodarowany dzięki środkom BO? Chętnie poćwiczyłabyś na zajęciach z zumby, ale miesięczny karnet do komercyjnych klubów sportowych przekracza twoje możliwości finansowe? Zaproponuj organizację takich zajęć w danej dzielnicy, finansowanych właśnie z BO. A może w drodze do pracy brakuje ci drzew dających cień zwłaszcza w upalne dni - to także może zaproponować w ramach BO" - piszą urzędnicy na miejskim portalu gdansk.pl.
Projekty do 10. edycji budżetu obywatelskiego można składać od 14 marca. Nie każdy jednak potrafi to zrobić. Miasto informuje na swojej stronie, że organizuje warsztaty online, gdzie będzie można nauczyć się, jak napisać i gdzie zgłosić projekt. Odbędą się one online 21 i 28 marca, w godzinach od 17 do 19.
Link do spotkania 21 marca - znajdziesz TUTAJ.
Link do spotkania 28 marca - znajdziesz TUTAJ.
Budżet obywatelski polega na tym, że mieszkańcy, którzy mają pomysły na drobne inwestycje w Gdańsku, piszą wniosek (zbierają pod nim 15 podpisów i muszą też oszacować jego przynajmniej przybliżoną wartość) i składają go do miasta. Dokumenty są weryfikowane przez specjalny zespół, a po kilku miesiącach odbywa się wielkie, trwające dwa tygodnie głosowanie. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w następnych latach przez miasto.
Budżet obywatelski dzieli się na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to każda dzielnica ma tutaj swoją pulę pieniędzy. Zależy ona między innymi od liczby mieszkańców. Warto też dodać, że oprócz projektów dzielnicowych, można głosować na projekty ogólnomiejskie (dotyczą więcej niż jednej dzielnicy w Gdańsku.