W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów 2022, 14 maja Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna i Teatr zapraszają na wyjątkowe, wieczorne wydarzenia w Parku Oruńskim. W programie wystawa plenerowa o dziejach Parku Oruńskiego oraz spektakl ,,Sen astronoma".
O 20:30 odbędzie się inauguracja wystawy plenerowej w alei czterdziestu lip. Ekspozycja będzie prezentować dzieje Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków. - Wystawa będzie przedstawiać historię parku, którego początki datuje się na XVII wiek. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie park był prywatną posiadłością przedstawicieli znamienitych gdańskich burmistrzów, bogatych rajców czy kupców – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka - Emilia Hoene, której imię obecnie nosi park, przekazała dwór wraz z jego urokliwymi okolicami na rzecz miasta. Od tamtego czasu Park Oruński stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców dzielnicy i całego Gdańska.
Na wystawie przybliżone zostaną biogramy dawnych właścicieli, zaprezentowane zostaną dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach różnych instytucji, takich jak np. PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowe w Gdańsku. Dużą część wystawy stanowić będą stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. – Najważniejszym punktem wystawy będzie niewątpliwie pierwsza publikacja wizerunku Emilii Hoene z 1915 roku. Dotychczas nieznana, Hoene będzie mogła z planszy naszej wystawy doglądnąć, jak pięknie zmienił się jej park w czasie ponad 100 lat – mówi Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK. O kwestie merytoryczne ekspozycji zadbały lokalne przewodniczki po Oruni: Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.
Także w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Teatr GAK zaprasza na spektakl plenerowy pt. „Sen astronoma”, który odbędzie się 14 maja 2022 r. o godzinie 21.00 na łączce w okolicach pomnika Tatara RP.
Spektakl jest luźną artystyczną wizją i interpretacją odkryć znanego gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza - jego badań nad libracjami księżyca, plamami na słońcu, tranzytem Merkurego - kiedy ten będąc pomiędzy Słońcem a Ziemią jest widoczny na tarczy Słońca, oraz badaniami nad Saturnem.
W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru GAK i zaprzyjaźnieni artyści.
Muzyka: Miłosz Kowalewski, Choreografia: Ewa Kliszewska wraz z zespołem, Scenografia i pomysły scenograficzne: Joanna Majewska, Wiktoria Morawska, Marcin Janduła, Koncepcja całości: Laura Haras.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W PARKU ORUŃSKIM:
20:30 – odsłonięcie wystawy pt. „Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków” – aleja czterdziestu lip,
21:00 – spektakl „Sen astronoma” – łączka w pobliżu pomnika Tatara RP.