"Historyczna stolarka okienna, drzwiowa, balustrady, dekoracje rzeźbiarskie, posadzki - będziemy sycić nimi oczy i ducha na Oruni. Te kunsztownie wykonane elementy pełniły niegdyś funkcję nie tylko użytkową. Były nośnikami wyrazu artystycznego oraz treści symbolicznych. By służyły nam w taki sposób współcześnie i cieszyły oczy jak najdłużej, warto poświęcić im należną uwagę" - piszą przedstawiciele Fundacji Polanki, która jest organizatorem projektu "Uwaga, detal!".
Akcja startuje właśnie na Oruni, a wcześniej swoją odsłonę miała w Oliwie. Dzięki zaangażowaniu uczestniczących w akcji historyków sztuki, konserwatorów zabytków, ale i mieszkańców udało się wykonać dokumentację fotograficzną 90 oliwskich obiektów.
Na Oruni scenariusz może być podobny, choć nie tylko o liczbę detali tutaj chodzi.
- W naszej akcji chodzi o to, by zainteresować mieszkańców Oruni detalem. By zwrócić uwagę, że istnieje i ma swoją ogromną wartość - mówi portalowi MojaOrunia Katarzyna Płażyńska z Fundacji Polanki.
Płażyńska mieszka całe życie w Oliwie i dobrze zna tę dzielnicę. Podkreśla jednak, że projekt "Uwaga, detal!" zmienił jej sposób patrzenia na Oliwę. - Przede wszystkim zmieniło się moje spojrzenie na architekturę. Projekt dał mi coś, czego nie nauczono mnie na historii sztuki. Wyostrzył moją czujność na detal.
Warsztaty, spacery, dyskusje
Na Oruni detali architektonicznych nie brakuje. Niektóre łatwo dojrzeć na budynkach, wystarczy rzut oka na okna, balustrady, czy elewacje. Inne kryją się wewnątrz budynków - organizatorzy akcji bardzo liczą, że na światło dzienne uda się wydobyć nietypowe detale, np. stare piece, drzwi, czy posadzki.
W ramach akcji zorganizowanych zostanie szereg wydarzeń. 27 sierpnia w kawiarni Kuźnia na Gościnnej - warsztaty z konserwacji drzwi i okien, 1 października - spacer szlakiem detalu, 22 października - warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku warsztatów będą obowiązywały zapisy. Szczegóły, co do miejsc i dokładnych terminów wydarzeń znaleźć będzie można na facebookowym profilu Fundacja Polanki, ale również i na naszym portalu.
Elektroniczna baza oruńskiego detalu
Na tym nie koniec. "Do projektu zaprosimy wolontariuszy, którzy pod czujnym okiem historyków sztuki i konserwatorów zabytków zostaną przeszkoleni, a następnie ruszą w teren dokumentować oruński detal architektoniczny. Owoc ich pracy - w postaci fotografii - złoży się na elektroniczną bazę oruńskiego detalu" w informacji prasowej tłumaczą organizatorzy.
Co ciekawe, w akcji bierze też udział oruńska reżyserka Elżbieta Benkowska, która będzie kręcić film promocyjny. Obecnie powstaje scenariusz z listą lokalizacji detali do uchwycenia w filmie, ale tu organizatorzy mocno uśmiechają się do mieszkańców Oruni. Proszą o wskazywanie im takich miejsc. Mowa o posadzkach, klamkach, piecach, balustradach, ale także szczegółach na klatach schodowych i w mieszkaniach.
Z organizatorami można kontaktować się przez facebookowy profil Fundacja Polanki.
Partnerem akcji jest Stacja Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury.