Internetowe głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim w Gdańsku rozpocznie się 26 września i potrwa do 10 października. "Do wydania" jest ponad 22 mln zł (pieniądze pochodzą z budżetu miasta), ale zweryfikowanych projektów jest ponad 300 i za taką kwotę nie da się zrealizować wszystkich.
Konieczne jest więc głosowanie - te projekty, które zdobędą największe poparcie mają być realizowane przez miasto w kolejnych latach. Pieniądze rozdzielane są na dzielnice i projekty, które ich dotyczą. W tym roku mieszkańcy Oruni, Lipiec i Wojciecha mają do rozdysponowania ponad 500 tys. zł
Po urzędniczej weryfikacji w Oruni, Lipcach i Św. Wojciechu na placu boju zostało dziewięć projektów. Dotyczą: poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych od Pruszcza do Lipiec, budowy ekologicznych miejsc postojowych z ogrodem deszczowym na Małomiejskiej, wymiany nawierzchni drogi Św. Wojciecha, remontu chodnika przy ulicy Żuławskiej, ogrodu deszczowego i ścieżki sensorycznej przy ul. Głuchej, parku kieszonkowego na Małomiejskiego, lodówki społecznej na Gościnnej, zielonego Traktu św. Wojciecha i domków dla jeży w Parku Oruńskim.
O tych projektach napiszemy więcej jeszcze we wrześniu.
Z kolei na Oruni Górnej dużo pomysłów dotyczy okolic Parku Oruńskiego, np. budowy bezpiecznego zejścia z Oruni Górnej do tego zieleńca.
Mieszkańcy mają też wiele pomysłów, jak zmienić na lepsze okolice leżącego za Parkiem Oruńskim zbiornika Augustowska. W tym miejscu w ostatnich latach za sprawą pomysłów mieszkańców i zaangażowaniu miasta powstało boisko, place zabaw, wybieg dla psów, zagospodarowano też sam zbiornik wodny. W ciepłe dni (choć nie tylko) okolice zbiornika odwiedza mnóstwo osób.
W tegorocznym budżecie zgłoszono kilka pomysłów dotyczących zbiornika Augustowska. Mieszkańcy chcą doposażenia wybiegu dla psów. Inni proszą o monitoring, jeszcze kolejni chcą kwietników, a nawet stworzenia świątecznej iluminacji właśnie w tym miejscu.