- Rozmawiałem z kilkunastoma osobami związanymi ze stacją Sky Orunia. Z dziennikarzami, prezenterami, operatorami. Wszyscy mi mówili, że założyciel telewizji, Zbigniew Klewiado był geniuszem. Bo ta telewizja wyprzedzała czas, robiła rzeczy, które inny telewizje robiły dopiero 10 lat później - mówił Grzegorz Bryszewski, oruniak, który pisze książkę o telewizji Sky Orunia.
W czwartek przy Ubocze 24 odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu nieżyjącego już Zbigniewa Klewiado. W ramach wydarzenia pod blokiem zorganizowano koncert hiphopowy, gdzie swoje umiejętności prezentowali młodzi oruniacy, m.in. z klubu Wataha. Pierwsze skrzypce wśród organizatorów grał oruński Dom Sąsiedzki. Dzielnie sekundowała mu rada mieszkańców budynku Ubocze 24. Sprzętu do nagłośnienia użyczyła Scena Muzyczna GAK.
Mural zdobi przejście pod budynkiem Ubocze 24.
- Ta telewizja została w waszych sercach i to jest najważniejsze - mówiła Benita Cempel, która w Sky Orunia miała swój program "Wróżka Benita". Wtórowała jej inna redaktorka z dawnej telewizji Sky Orunia, Dorota: - Zbigniew Klewiado miał niesamowity talent do gromadzenia ciekawych, mega oryginalnych osób. Największym atutem tej telewizji było to, że wszystkie wpadki były urocze. Dzięki temu można było mieć poczucie, że to wszystko dzieje się na żywo, że tam jest człowiek i że jest pewien margines błędu.
Wczorajsze wydarzenie miało też szerszy kontekst. W organizację wydarzenia zaangażowali się członkowie rady mieszkańców z okrytego złą sławą budynku Ubocze 24, którzy pracują nad zmianami w tej części dzielnicy. - To dopiero początek zmian, ale powoli widzę, że idzie ku lepszemu. Od czasu, gdy powołaliśmy swoją radę mieszkańców, łatwiej jest nam kontaktować się z miastem. Nie jesteśmy już spychani - komentowała w rozmowie z portalem MojaOrunia Agnieszka Blank, szefowa rady mieszkańców z budynku Ubocze 24.
Radni z Ubocze 24 poprosili już miasto zmianę drzwi od klatek wejściowych w budynku. A także o zmianę firmy sprzątającej, bo ta obecna - ich zdaniem - nie zdaje egzaminu. - Mam nadzieję, że ludzie uszanują ten mural. Ja wciąż mam nadzieję na lepsze jutro na Ubocze. To, co będzie działo się tutaj dalej, zależy od nas samych - przekonywała Blank.
Twórcą muralu jest Adrian Leszczuk. - O Sky Orunia słyszałem już nieco wcześniej, bo interesuje się klimatem kaset VHS. Na pewno zaskoczeniem było, że to była pierwsza taka telewizja w Polsce. Jej historia jest zaskakująca - mówił w rozmowie z portalem MojaOrunia.