Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 26/12/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podpisano ważną umowę ws. Parku Schopenhauera. Idzie druga młodość?

 1 dodane: 14:04, 20/01/23

tagi:

14 lat temu gdańscy urzędnicy zapewniali, że Park Schopenhauera czekają duże zmiany, ale z tych zapowiedzi nic nie wyszło. Teraz gdański magistrat podaje, że podpisano umowę na opracowanie kwerendy historycznej i koncepcji zagospodarowania oruńskiego zieleńca. Miasto nazywa to "pierwszym krokiem do przeprowadzenia metamorfozy tego miejsca". Wiele zależy od drugiego etapu rewitalizacji Oruni i pieniędzy z Unii Europejskiej.

Podpisano ważną umowę ws. Parku Schopenhauera. Idzie druga młodość?
Podpisano ważną umowę ws. Parku Schopenhauera.
Fot. pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury

Fotografia 1 z 1

"Zakres zamówienia obejmuje opracowanie kwerendy historycznej parku, a także przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennej. Kwerenda historyczna oprócz analizy budynków istniejących na obszarze skwerku, zawierać będzie także analizę dendrochronologiczną drzewostanu. W ramach opracowania pozyskane zostaną niezbędne opinie, w tym od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - piszą przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Park Schopenhauera położony jest na tyłach domu kultury przy Dworcowej, który obecnie zwany jest Stacją Orunia.

Opracowanie przygotowuje biuro Maciej Sikorski LS-Project. Koszt przygotowania takiej dokumentacji został oszacowany na kwotę 74 tys. zł. Opracowanie ma być gotowe w sierpniu 2023 r.

"Pozyskane materiały posłużą do późniejszych prac nad szczegółową dokumentacją projektową rewaloryzacji parku, co przyczyni się do odtworzenia historycznej kompozycji parku" - podają urzędnicy.

A zmiany w Parku Schopenhauera były zapowiadane od dawna. W 2009 r. a temat przyszłości oruńskiego zieleńca w urzędzie odbywały się rady techniczne, a miasto (korzystając wcześniej z pracy Studentów Politechniki Gdańskiej) pokazywało swoje koncepcje przyszłych zmian.

W Parku Schopenhauera miało znaleźć się miejsce na place zabaw, fontannę, oczka wodne, a nawet lodowisko. W 2010 r. rozmawiając z urzędnikami słyszeliśmy, że Park będzie ogrodzony, a nawet zamykany na noc. I że od strony pojawią się wygłuszające hałas ekrany. Powstawały wizualizacje i koncepcje, ale inwestycja nigdy nie wyszła poza planowanie zza biurka.

Wszystkie pomysły trafiły więc do szuflady. W sierpniu 2022 r. miasto obiecało postawić na terenie Parku Schopenhauera pięć koszy na śmieci. I obiecało także, że zieleniec będzie sprzątany trzy razy w tygodniu. Kilka miesięcy temu urzędnicy potwierdzali w rozmowie z portalem MojaOrunia, że miasto rewaloryzację Park Schopenhauera właśnie w ramach rewitalizacji Oruni.

Magistrat tłumaczył nam, że w roku 2023 zamierza opracować dokumenty programowe, a same roboty budowlane w Parku mogą się rozpocząć najwcześniej w 2024. Magistrat obiecał też konsultację z mieszkańcami Oruni.

Galeria artykułu

Podpisano ważną umowę ws. Parku Schopenhauera. Idzie druga młodość?

Podpisano ważną...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

158.233.246.*

14:31, 02/02/23

Jeśli każdy kawałek zieleni na Oruni zamienimy w park, i tylko w nie będziemy inwestować to ni jak ma się to do rewitalizacji dzielnicy. Mieszkańcom nie brakuje miejsc do wypoczynku tylko sprawnej i szybkiej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA