Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 26/12/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Takie osiedla to na Oruni wyjątek, ale są plany na kolejne. "TBS-y czy deweloperka?"

 1 dodane: 14:32, 07/04/23

tagi:

Na tle zdewastowanych kamienic, TBS-y przy Trakcie św. Wojciecha 183 wyróżniają się na plus. Miasto rozważa budowę kolejnych takich osiedli i wskazuje dwa potencjalne adresy. Zła wiadomość jest taka, że na ten moment są to tylko plany. Orunia, gdzie brakuje mieszkaniowych inwestycji, potrzebuje konkretów już teraz. W rozmowie z portalem MojaOrunia gorący dla wielu temat komentują przedstawiciele rady dzielnicy.

Takie osiedla to na Oruni wyjątek, ale są plany na kolejne.
Takie osiedla to na Oruni wyjątek, ale są plany na
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

We wrześniu 2011 r. przy Trakcie św. Wojciecha 183 rozpoczęła się budowa trzech bloków w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława”. Za sprawą inwestycji tej miejskiej spółki oddano tu do użytku w sumie 137 mieszkań i wprowadziło się ponad 250 lokatorów.

Jak już pisaliśmy, takie budynki nie byłyby niczym wyjątkowym na południu Gdańska, gdzie podobnej zabudowy jest całe mnóstwo. Jednak na Oruni, gdzie nowych inwestycji mieszkaniowych jest niewiele, osiedle się wyróżnia. Dość wspomnieć, że tuż obok TBS-ów stoi kamienica przy Trakcie św. Wojciecha 169 a, która z zewnątrz wygląda na mocno zapuszczoną.

Dobra wiadomość jest taka, że miasto rozgląda się za budową kolejnych TBS-ów na Oruni. Zła, że na ten moment tylko się rozgląda, bo ostatecznych decyzji jeszcze nie ma. Miasto rozważa kilka adresów. Jednym z pomysłów jest rozbudowa istniejącego już osiedla TBS-ów przy Trakcie o kolejne budynki. Nieoficjalnie, taka rozbudowa miałaby się odbyć na pobliskiej działce, w kierunku Pruszcza.

Kolejną opcją dla miasta, jest rejon ulic Żabiej i Kolonii Rola.  - Tereny w rejonie ulic Żabiej i Kolonii Rola znajdują się w granicach procedowanego planu Orunia – rejon ulic Przybrzeżnej i Kolonii Rola w mieście Gdańsku. Obecnie prace są na etapie analiz i nie ma jeszcze wypracowanej koncepcji planu - portalowi MojaOrunia mówią przedstawiciele miasta.

TBS-y czy deweloperka?

Czy zabudowa TBS jest szansą dla Oruni? Czy też w dzielnice powinna wejść deweloperka z prawdziwego zdarzenia?

- Rozwój zabudowy TBS może być przyczynkiem do "odczarowania" i zainteresowania rozwojem zabudowy mieszkaniowej i usługowej dzielnicy. Pamiętajmy, że w przypadku Kolonii Rola czy ulicy Żabiej, mówimy o terenach położonych w linii prostej w odległości mniejszej niż dwa km od Neptuna - komentuje w rozmowie z portalem MojaOrunia Bartosz Łabuda, przewodniczący Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".

Radny uważa, że miasto powinno "odczarować" te tereny, czyli zmienić swoją politykę przestrzenną. Ograniczyć przyzwalanie na realizację inwestycji przemysłowych na Oruni (m.in. inwestycje kolejowe). Jego zdaniem, magistrat powinien dążyć do jak największej integracji terenów Oruni z obszarami śródmiejskimi. A tereny blisko centrum miasta, przeznaczać na inwestycje mieszkaniowe.

- Nowa zabudowa TBS, co oczywiste, wpisuje się w promowaną przez nas wizję rozwoju dzielnicy. Pozytywnie odbieramy również plany rozbudowy osiedla TBS przy Trakcie św. Wojciecha czy sygnalizowane nam przez okolicznych mieszkańców plany budowy budynków mieszkalnych w rejonie ulicy Żuławskiej. Ważnym przy tym jest oczywiście troska o jakość proponowanej zabudowy, jej dopasowanie do istniejącej zabudowy oraz rozbudowa niezbędnej w tym zakresie infrastruktury.

- Wydaje się również naturalnym, że wraz z pierwszymi inwestycjami realizowanymi przez towarzystwa budownictwa społecznego, można spodziewać się większego zainteresowania inwestowaniem w naszej dzielnicy, przez inwestorów stricte komercyjnych, czego pozytywne przykłady możemy obserwować po sąsiedzku na Olszynce - puentuje radny.

Galeria artykułu

Takie osiedla to na Oruni wyjątek, ale są plany na kolejne. "TBS-y czy deweloperka?"

Takie osiedla...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.99.*

23:45, 14/04/23

A co z terenem TRAKT ŚW Wojciecha od Zaroślaka do Sandomierskiej. Teren zapomniany. Tylko chodzą dziki, sarny i złomiarze.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.4.*

01:19, 11/04/23

A ja pragnę przypomnieć, ze tereny Koloni Orka, Rola, Zaranie, to były tereny budownictwa jednorodzinnego - małe domy na działkach ok 350-500 metrów. Jest tam podział urbanistyczny w postaci ulic…brakuje jedynie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.118.*

19:43, 07/04/23

Zdumiewa zaniedbanie Oruni. Wielka szkoda.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.110.*

17:04, 07/04/23

Na Orunii Dolnej aż straszy od tych starych ruder, ulica Rejtana za torami , Ubocze, przecież tam są tak wielkie tereny, że z 10 bloków conajmniej można postawić i przywrócić to miejsce do życia. Wstyd że żaden ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA