Wczorajszy dzień był dla pana Dominika Narkiewicza pierwszym dniem odpracowywania długów wobec GZNK. O 8:00 rano przystąpił do pracy nad przydzielonym mu zadaniem – sprzątaniem chodnika przy Trakcie Św. Wojciecha. Panu Dominikowi pomagała siostra Ewa.
- W budżecie domowym powstały małe zaległości – mówi pan Dominik. - Wylądowałem ostatnio w szpitalu, musiałem kupić lekarstwa, a jakby tego było mało zepsuła mi się pralka i trzeba było ją wymienić. Niestety, emerytura nie przychodzi raz w tygodniu, więc zaległości zebrało się na sumę 600 zł. Odpracowanie tych pieniędzy zajmie nam około 2 tygodni.
Tylko część dłużników, niestety, ta mniejsza, może odpracować w ten sposób zobowiązania. Takiej możliwości nie mają dłużnicy notorycznie niepłacący swoich zobowiązań, czyli większość. W ten sposób rozliczyć się mogą wyłącznie lokatorzy, których długi nie przekroczyły 15 tys. złotych. GZNK przewiduje dla nich możliwość prac biurowych i administracyjnych, np.: kopertowanie i dostarczanie wezwań, segregowanie i kserowanie dokumentów oraz prace zewnętrzne, czyli najczęściej porządkowe.
- Dostosowujemy się do trybu życia naszych dłużników. Są osoby, które pracują dwie godziny dziennie, np. przed i po pracy, i inne pracujące w pełnym wymiarze – mówi rzecznik GZNK Tadeusz Piotrowski. – Stawki są ustalone zarządzeniem dyrektora. Są podzielone na dwa rodzaje. Od sztuki, np. jednej zaklejonej koperty – 10 groszy lub za godzinę – od 5,00 do 5,50 zł.
Co miesiąc GNZK robi analizę zadłużenia, na tej zasadzie przygotowuje tzw. strategię windykacyjną i wysyła wezwania do dłużników. Na tych wezwaniach jest informacja, że zobowiązania można zamienić na pracę. W ten sposób zgłasza się do GZNK od kilku do kilkunastu dłużników miesięcznie.
- Osoby, które podjęły regularne opłacanie bieżących należności w każdej chwili mogą liczyć również na pomoc Gminy Gdańsk i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mam tu na myśli Program Wyjścia z Bezdomności, jak i Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w sprawach przyznania dodatku mieszkaniowego – mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Dimitris Tadeusz Skuras.
Drugą, najpopularniejszą formą pomocy dla zadłużonych mieszkańców jest rozłożenie na raty spłaty zadłużenia. Maksymalny okres udzielenia ulgi w spłacie zadłużenia wynosi 24 miesiące.