„113-tka” kursująca częściej i dłużej, korekta rozkładów jazdy linii: 151, 189, 232 i 210, a także „autobusowe” zmiany w Lipcach – to pomysły Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” na to, jak usprawnić miejską komunikację w tej części miasta. Radni czekają na kolejne propozycje mieszkańców dzielnicy.
I namawia wszystkie rady osiedli i dzielnic w Gdańsku, aby zgłaszały swoje propozycje usprawnienia miejskiej komunikacji. Poprawki mają dotyczyć rozkładów jazdy tramwajów i autobusów.
Pismo dyrektora dotarło również do członków Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”. I nie pozostało bez echa.
- Jedną z naszych propozycji jest zmiana w rozkładzie jazdy linii 113, która łączy Orunię z Orunią Górną. Obecnie jest tak, że „113-tka” kursuje raz na godzinę i tylko do godziny 17. Chcemy, aby autobus ten jeździł częściej i dłużej. Być może niektóre z kursów powinny zahaczać także o inne rejony południowego Gdańska – mówi Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.
Według radnych zmiany te najlepiej wprowadzić po tym, jak zakończy się budowa pętli przy ulicy Świętokrzyskiej i ruszy długo oczekiwana linia tramwajowa na Ujeścisko. Zdaniem spółki nadzorującej tę inwestycję ma to stać się na początku przyszłego roku.
Inne zmiany w rozkładach jazdy są „na teraz”. Chodzi o linie: 151, 189, 210 i 232.
- Rozkład tych autobusów jest dziwnie ułożony. Kursują właściwie minuta po minucie i bardzo często niepotrzebnie się dublują. Nagle na przystanek przyjeżdżają trzy z nich, a później przez 15 minut nie ma żadnego połączenia do i z centrum – tłumaczy Korsztun.
Radni będą też postulować, aby więcej autobusów zatrzymywało się w Lipcach.
Wszystkie propozycje już niedługo zostaną złożone do gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego. Radni osiedla czekają na propozycje mieszkańców. Można je nadsyłać na e-mail zastępcy przewodniczącego, który nadzoruje wszystkie wnioski w tej sprawie: mateusz.korsztun@wp.pl
Można też osobiście spotkać się z radnym – urzęduje on w każdy poniedziałek (godzina 17-18) w Domu Sąsiedzkim (Gościnna 14).
Urzędnicy zapewniają, że w miarę możliwości organizacyjno-finansowych propozycje radnych i mieszkańców będą brane pod uwagę i następnie sukcesywnie uwzględniane przy realizacji nowych rozkładów.
- Z pewnością wszystkie nasze wnioski nie przejdą, ale liczymy, że niektóre z postulatów przekonają urzędników. Jesteśmy reprezentantami mieszkańców, a oni przecież są codziennymi klientami ZTM-u. Ci ostatni powinni brać pod uwagę głos pasażerów. Mam nadzieję, że tak będzie – komentuje Korsztun.