Wiemy już jak po rewitalizacji będzie wyglądać kuźnia przy ulicy Gościnnej.
W przeciągu kilku następnych miesięcy ten dawno nieremontowany zabytek zmieni swoje oblicze. Co dokładnie się tutaj zmieni?
- Frontowa elewacja zostanie doprowadzona do stanu z początku istnienia kuźni na podstawie akwaforty B. Hellingratha (patrz jedno ze zdjęć do niniejszego artykułu - przyp. red). Jeżeli chodzi o elewację od strony dziedzińca to tutaj tak dużych zmian nie będzie Nie mamy po prostu za wiele informacji na temat jak ta część zabytku prezentowała się w dawniejszych czasach – mówi Tomasz Karpowicz, właściciel pracowni architektonicznej Architeka, autor projektu zmian w kuźni i budynku położonym na działce w głębi warsztatu kowalskiego.
Wykonano już inwentaryzację budynku, przeprowadzone zostały prace odkrywkowe, a także badania architektoniczne i ekspertyzy techniczne. Udało się również dograć wszystkie szczegóły z konserwatorem zabytków oraz Referatem Rewitalizacji gdańskiego magistratu.
- Podczas prac tuż przy wejściu do kuźni natknęliśmy się na niewielką piwnicę, do której dostęp znajduje się w drewnianej podłodze przy wejściu do budynku. A tak poza tym wszystko właściwie przebiegało bez niespodzianek. Duchów tutaj nie widzieliśmy – śmieje się Karpowicz.
Architekt przedstawia nam wizualizację, na której widać jak zabytkowa kuźnia i warsztat kowalski będą się ostatecznie prezentować. Budynek warsztatu kowalskiego został zaprojektowany jako nowy obiekt, wyglądem nie naśladującym zabytkowego charakteru kuźni w konstrukcji szkieletowej.
W budynku kuźni znajdzie się wykonany zgodnie z historycznymi realiami piec kowalski. W innej części zabytku zaprojektowano miejsce na wystawę narzędzi do podkuwania koni.
W części kuźni ma funkcjonować centrum informacji o zabytkach Oruni i ofercie kulturalno-turystycznej dzielnicy. W pomieszczeniu na parterze w obrębie domu podmiejskiego oraz na jego poddaszu przestrzeń na artystyczną galerię oraz sale wielofunkcyjne. W budynku warsztatu kowalskiego odbywać się będą pokazy kowalstwa artystycznego.
Jeszcze w tym roku wykonawca – firma Budchem, rozpocznie tutaj pierwsze prace. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na połowę przyszłego roku.
Gospodarzem, jak i głównym realizatorem działalności programowej będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, która wspólnie z Referatem Rewitalizacji gdańskiego magistratu, Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, Pracownią Kowalstwa Artystycznego Bystrek oraz Politechniką Gdańską, wypracowało koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego Centrum.