Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 22/12/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Młody Obywatel

 0 dodane: 15:00, 18/04/12

tagi:

Program Młody Obywatel to jeden z programów realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy. Udział w nim biorą udział uczniowie i nauczyciele realizujący działania, projekty na rzecz społeczności lokalnych. „Umożliwia on młodym ludziom działania służące wzrostowi kapitału społecznego dla rozwoju społeczności lokalnych”. Dyrekcja, nauczyciele i młodzież ZSIS od wielu lat działają na rzecz społeczności oruńskiej. Zaczęło się od Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, a teraz czas na Młodego Obywatela.

W roku szkolnym 2011/12 rozpoczęła się II edycja projektu, do którego przystąpiła również nasza szkoła. Inicjatorką udziału w programie jest p. Joanna Sznajder, opiekun Samorządu Uczniowskiego, która w udziale w programie dostrzega możliwość pozytywnego działania grupy projektowej uczniów, na społeczności lokalną dzielnicy, w której znajduje się szkoła, czyli Oruni. Jednocześnie działania skierowane na wyjście poza szkołę mają na celu podniesienie poczucia tożsamości lokalnej uczniów z mieszkańcami, poprzez pokazanie tego co szkoła-uczniowie mogą zrobić dla środowiska lokalnego.

W ramach udziału w programie uczestnicy na początku określili zakres działań, dowiedzieli się czym jest społeczność lokalna, kapitał społeczny, badali społeczność lokalną poprzez przeprowadzenie ankiet z mieszkańcami dzielnicy, osobami działającymi na rzecz dzielnicy, poznali zasoby jakie znajdują się na badanym terenie, a następnie zastanawiali się jaki zasób wzmocnić i jaki temat projektu wybrać. Podczas podejmowania decyzji o temacie projektu mieliśmy do wyboru cztery ścieżki: tożsamość lokalna, sieci informacji, wolontariat, przedsiębiorczość społeczna. Zdecydowaliśmy, że zajmiemy się siecią informacji w ramach której zrealizujemy tydzień tematyczny poświęcony zagadnieniom z zakresu ekologii. Realizację planujemy na 16-20 kwietnia. Pierwsze cztery dni będą to warsztaty w szkole dla uczniów oraz zaproszonych gości z przedszkola lub szkoły podstawowej, trafią jeszcze ustalenia. 20 kwietnia chcemy wyjść do społeczności lokalnej, aby uświadomić mieszkańcom Oruni jak ważna jest gospodarka odpadami i co można robić aby chronić ziemię.

W czasie zbiórki odpadów – elektro śmieci będziemy rozdawać uczniom i mieszkańcom sadzonki drzew.

Na zakończenie udziału w programie planowana jest prezentacja rezultatów projektu.

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA