Informacje, które udało nam się uzyskać z gdańskiego Wydziału Spraw Obywatelskich. 2010 rok, Gdańsk: 4451 urodzeń, 4175 zgonów. 2011, Gdańsk: 4175 urodzeń, 4144 zgonów. W ostatnim roku urodziło się już więc niemalże tyle samo gdańszczan, co zmarło. To i tak lepiej niż „średnia krajowa” – warto przypomnieć, że w Polsce w pierwszej połowie ubiegłego roku zanotowano już ujemny przyrost naturalny. Czyli w tym okresie, umierało więcej Polaków niż się rodziło.
Zdecydowanie gorzej wygląda ta statystyka w dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce. W 2011 roku zmarło 176 mieszkańców (93 kobiety, 83 mężczyzn). A dzielnica zyskała „tylko” 135 noworodków – 67 dziewczynek, 68 chłopców (statystyki innych dzielnic – patrz ramka).
Nie jest również tajemnicą, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz starsi. A w Gdańsku, o czym donosiły już media, na cmentarzach brakuje miejsc. Jest jednak szansa, że sytuacja nieco się poprawi.
- Decyzja o budowie kolumbariów jest oczywiście podyktowana zyskaniem nowych miejsc do pochówku – mówi nam Magdalena Kuczyńska, z gdańskiego Biura Prasowego.
Kolumbaria to budowla cmentarna, gdzie w niszach chowa się urny z prochami zmarłych. W porównaniu z tradycyjnymi grobami mają na pewno jedną zaletę – na znacznie mniejszym obszarze można tu pochować zdecydowanie więcej osób.
Do tej pory w Gdańsku kolumbaria komunalne istniały jedynie na cmentarzu Łostowickim.
- Uznaliśmy, że konieczne jest wybudowanie tego typu obiektów na pozostałych gdańskich cmentarzach komunalnych – przyznaje Iwona Bierut, dyrektor gdańskiego Wydziału Polityki Gospodarczej.
W najbliższych trzech latach ma ich powstać minimum 2260 na 6 cmentarzach. Wariant maksymalny to prawie 9000 na terenie 8 nekropolii, w tym i tych położonych przy ulicy Brzegi i Cmentarnej. Według planów może tu powstać odpowiednio 387 i 428 nisz. Oprócz tego miasto chce, aby kolumbaria znalazły się: na Cmentarzu Oliwskim – 554 nisz, Cmentarzu Centralnym – Srebrzysko (2712), Cmentarzu Sobieszewski (1452), Cmentarzu Św. Franciszka (1880), Cmentarzu Garnizonowym (814), Cmentarzu Św. Jadwigi (756)
Miasto szuka teraz inwestora, który ma zostać wyłoniony w przetargu do końca tego roku. Już teraz znane są koszty pochówku w opisywanych tu kolumbariach. Rezerwacja takiej niszy na 20 lat będzie kosztować nieco ponad 3 tysiące złotych. Jej koszt (do natychmiastowego pochówku) to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych.