- To już tradycja w naszej szkole. W przeddzień Święta Zmarłych organizujemy specjalny apel, połączony z modlitwą. Później wyruszamy na gdańskie cmentarze – opowiadali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 16, która ma swoją siedzibę przy ulicy Ubocze.
Również i w tym roku z "Szesnastki" ruszyła pokaźna, uzbrojona w znicze, miotły i rękawice grupa. Kierunek – gdańskie cmentarze. Cel – uprzątnąć jak największą liczbę grobów, które wyglądają tak, jakby nikt ich dawno już nie odwiedzał.
Najwięcej uczniów pracowało na cmentarzu Św. Ignacego. I mieli co robić - pokrytych grubą warstwą ziemi i liści nagrobków nie brakowało. Na niektórych z nich dzieci z „Szesnastki” zapalały znicze.
Na cmentarzu Św. Ignacego można też było spotkać uczniów niepublicznej Gdańskiej Szkoły Podstawowej z ulicy Małomiejskiej. I tu również w ruch szły miotły, grabki i worki, do których lądowały wszelkiego rodzaju śmieci.
Praca dzieci nie uszła uwadze innym. – Bardzo dobry pomysł, bardzo dobra akcja. Dzieci powinny mieć szacunek do historii, do swoich przodków. No bo kto tutaj nie leży, jak nasi przodkowie? Przecież to byli ludzie, którzy też mieli swoje życie, którzy też często robili coś dla innych. Trzeba o nich pamiętać. Nawet w taki właśnie symboliczny sposób – komentowała Maria Kasprowicz, która na cmentarzu Św. Ignacego pochowała swoich rodziców.
Cmentarz Św. Ignacego powstał w 1866 roku jako cmentarz katolicki przy pojezuickim kościele św. Ignacego Loyola. W latach 1878 i 1894 cmentarz został powiększony w kierunku południowym. Od 1947 roku cmentarz komunalny. Ostatnie powiększenie cmentarza, w kierunku zachodnim, nastąpiło w 1970 roku. Zachowały się tylko nieliczne nagrobki sprzed 1945 roku.
W pobliżu obecnego cmentarza istniał wcześniej przy Trakcie św. Wojciecha starszy cmentarz z połowy XVII wieku, związany z wybudowanym w Starych Szkotach pierwszym kościołem jezuickim. Cmentarz ten został zamknięty po wybudowaniu nowego cmentarza. W miejscu, gdzie się znajdował zlokalizowana jest obecnie stacja benzynowa.
Ewidencję zmarłych pochowanych na dziewięciu gdańskich nekropoliach zaczęto prowadzić 5 września 1945 roku. Ogółem, wg wpisów do ksiąg cmentarnych liczba zmarłych pochowanych na cmentarzach komunalnych wynosi prawie 191.000 osób. (stan na październik 2012 r).
Od czterech lat (2008 rok) trwa tworzenie Komputerowej Ewidencji Cmentarzy (KEC) komunalnych w Gdańsku. KEC to ewidencja osób zmarłych. Dotychczas objętych nią jest już 8 cmentarzy (Łostowicki, Św. Franciszka, Sobieszewski, Salvator Nowy, Św. Ignacego, Garnizonowy, Oliwski i Św. Jadwigi). Do 30 listopada 2012 powinno skończyć się skanowanie ksiąg Cmentarza Srebrzysko.
Po zakończeniu prac wszystkie nowe dane znajdą się w uruchomionej przez Zarząd Dróg i Zieleni wyszukiwarce www.szukamgrobugdansk.pl (dotychczasowe dane już tam są). Wyszukiwarka pozwala zlokalizować miejsca spoczynku osób zmarłych, pochowanych na cmentarzach komunalnych w Gdańsku. Źródło: szukamgrobugdansk.pl