- Pierwsze kamery zostaną zamontowane na pętli tramwajowej Łostowice. Tam są parkingi dla samochodów i rowerów, które zdaniem mieszkańców nie są należycie strzeżone. Monitoring to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa – uważa Marian Męczykowski, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy „Chełm”.
Ale na tym nie koniec. - Dwie następne kamery trafią na skrzyżowanie Płocka-Havla i Cieszyńskiego-Witosa. Będą obejmowały zarówno trasę tramwaju, jak i same skrzyżowania. Wszystko jest już ustalone z policją. Obraz z kamer będzie odbierany w komisariacie na ulicy Platynowej – wyjaśnia Męczykowski.
To właśnie Rada z Chełma (dzielnica ta obejmuje również Orunię Górną) postanowiła, że część pieniędzy z ich budżetu zostanie w tym roku przeznaczonych na opisaną wyżej sieć monitoringu. W zdecydowanej większości jednak inwestycja ta finansowana jest bezpośrednio z miejskiego budżetu.
Kolejna kamera zostanie zamontowana na skrzyżowaniu Havla-Wilanowska.
Miasto potwierdza te informacje. - Na instalację w tych punktach kamer mocno zabiegali mieszkańcy i to już od kilku lat. Ale dopiero w tym roku, po tym jak zakończyła się budowa linii tramwajowej na Ujeścisko, mamy możliwość realizacji planowanej już wcześniej inwestycji – mówi nam Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego.
I jak dodaje, właśnie opracowany został program funkcjonalny na rozbudowę miejskiego monitoringu wizyjnego w 2013 roku. Został on już złożony do Biura Zamówień Publicznych.
Inwestycja obejmuje nie tylko montaż kamer, ale również wybudowanie odpowiedniej kanalizacji teletechnicznej. A mówić prościej, połączenia, które zapewni, że obraz monitoringu będzie trafiał na komisariat przy ulicy Platynowej. W kanalizacji teletechnicznej zostanie położony światłowód, który połączy pętlę Świętokrzyską z ulicą Platynową.
Przypomnijmy, w budynku policji na Oruni Górnej jest specjalne pomieszczenie, gdzie obecnie spływa obraz z kilkunastu kamer zamontowanych na terenie osiedla. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce pracujący tu funkcjonariusze będą mieli kolejne miejsca pod obserwacją.
Kolejnym elementem nowej sieci monitoringu jest też...modernizacja. - W ramach tego zadania musi ulec modernizacji dotychczasowy system zarządzania sygnałem wizyjnym w studiu komisariatu na Platynowej. Wprowadzony zostanie cyfrowy system zarządzania sygnałem wizyjnym zwany BVMS wersji 4,0, na którym pracują już w mieście wszystkie pozostałe studia lokalne Komisariatów Policji – tłumaczy Kuczyńska.
Koszt całego zadania związanego z instalacją kamer, budową kanalizacji, układaneim kabla światłowodowego i wprowadzenie systemu BVMS wyniesie ok. 208 tys. zł. 32 tysiące „dokłada” ze swojego budżetu Rada Dzielnicy „Chełm”.
Jak mówią nam urzędnicy, wszystkie prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.
Gdzie jeszcze w 2013 roku w Gdańsku będzie montowany miejski monitoring?
Żabianka: - wzdłuż drogi dojścia do hali widowiskowo sportowej Ergo Arena, tj. na skrzyżowaniach: Pomorska/Gospody, Gospody/ Husytów, Gospody/ Rybacka/ Subisława/ rejon przystanku SKM, deptak /ul. Szyprów, Jelitkowska/ wejście do parku nadmorskiego, Chłopska/ Piastowska oraz w parku Reagana - pomnik Jana Pawła II.
Wrzeszcz: ułożony zostanie kabel światłowodowy 72J w istniejącej już kanalizacji teletechnicznej miejskiej na odcinku od ul. Kościuszki, do skrzyżowania z ul. Nową Uczniowską.
W rejonie skrzyżowania Hallera i Uczniowskiej zainstalowana zostanie kamera obrotowa, która włączona zostanie do studia lokalnego Komisariatu III Policji we Wrzeszczu
Oliwa: wymienione zostanie medium przesyłu obrazu - okablowanie miedziane na światłowodowe, co umożliwi podłączanie nowych punktów kamer
Zainstalowane zostaną 3 nowe kamery w rejonach skrzyżowań: Wita Stwosza/ Tetmajera/Orkana, Grottgera/ Żeromskiego – Park Oliwski, a także ale. Grunwaldzka/Derdowskiego
Kamera z peronu dworca PKP Gdańsk Oliwa zostanie przeniesiona na plac przed dworcem.