Olszynka „dostaje” dodatkową linię autobusową, która od jutra (22.5) połączy ją ze Śródmieściem i Matemblewem. Być może nowe rozwiązania komunikacyjne czekają również Orunię – w ostatnich tygodniach ostro do pracy wzięli się lokalni radni osiedla.
- Takie rozwiązanie zostało przyjęte na wniosek mieszkańców oraz w celach lepszej obsługi komunikacyjnej Olszynki, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego – tłumaczą urzędnicy.
Radni osiedla z Olszynki cieszą się z nowej linii autobusowej. Mają jednak pewne „ale”. - Nie było to konsultowane z nami. Bo przecież na pewno nie zgodzilibyśmy się, aby na nowej trasie nie było przystanku między Łanową, a szkołą na Modrej. Będziemy starali się przekonywać urzędników do tej poprawki – mówi Jadwiga Kubik, szefowa Rady Osiedla „Olszynka”.
Trasa linii 131, od przystanku „Dworzec Główny” zostanie wydłużona do Olszynki ulicami: Wały Jagiellońskie – Okopowa – Pod Zrębem – Dolna Brama – Mostowa – Olszyńska – Miedza – Łanowa – Na Szańcach – Modra – Olszynka Szkoła (powrót: Modra – Jelinki – Ścieżki – Łanowa – Wspólna – Olszyńska - ....)
Na nowej trasie zostaną uruchomione nowe przystanki: „Miedza” (w obu kierunkach) w ciągu ul. Łanowej, „Zagony” (w kierunku Matemblewa) na ul. Wspólnej, „Olszyńska” (w kierunku Matemblewa) na ul. Olszyńskiej przy sklepie spożywczym.
Z wydłużonej linii 131 cieszą się także, i to już bez żadnych zastrzeżeń, radni osiedla z Oruni.
- Jest to pozytywna wiadomość dla mieszkańców naszej jednostki. Linia 123 nie zmieni trasy, a mieszkańcy okolic ulicy Sandomierskiej zyskają dodatkową linię, którą pojadą do centrum na górny taras, czy do matemblewskich lasów – uważa Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.
Korsztun opowiada również o obecnych działaniach Rady w kwestii poprawy komunikacji miejskiej na Oruni.
- Obecnie zajmujemy się komunikacją miejską w okolicach Oruńskiego Przedmieścia. Zbieramy ankiety, które powinny nam nakreślić "co jest do poprawy", oraz czy zgłaszana potrzeba nocnej linii ulicą Małomiejską dotyczy jednostek, czy większej grupy mieszkańców – mówi.
Ankiety trafiły do 600 skrzynek. Otrzymali je m.in. mieszkańcy oruńskich wieżowców. Roznosiło je trzech radnych osiedla, wspomniany wyżej Korsztun, a także Maciej Kochanowski i Mirosław Literski.
Wypełnione ankiety wciąż spływają do radnych. Mieszkańcy wrzucają je do skrzynek na wodomierze, które znajdują się w blokach, lub zanoszą je do jednego ze sklepów przy ul. Małomiejskiej.