Kilka miesięcy temu pisaliśmy o kontrowersyjnym planie dla ulicy Żuławskiej i reakcji mieszkańców na proponowane przez urzędników zmiany. Po spotkaniu w Gościnnej Przystani, w którym wzięli udział zarówno oruniacy, jak i miejscy planiści, udało się dojść do kompromisu.
Urzędnicy przesunęli dostępną linię zabudowy dużo dalej niż w swych pierwszych założeniach, niemalże do linii pośredniego ujęcia wody. Oznacza to, że gospodarze z Żuławskiej, których najbardziej dotyczył miejski projekt, mają teraz zdecydowanie więcej wolności w gospodarowaniu ich terenem. Według pierwotnej koncepcji przedstawicieli Biura Rozwoju Gdańska, na sporej części położonych tam działek nie można było niczego budować.
Nad poprawionym projektem będzie można jeszcze dyskutować. 13 sierpnia o godzinie 17 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (ulica Wały Piastowskie) rozpocznie się tak zwana publiczna dyskusja. Wziąć w niej udział może każdy.
Uwagi można zgłaszać jeszcze w inny sposób. - Należy je składać na piśmie do prezydenta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 września 2013 – mówią planiści BRG.
- Pisma należy kierować na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ulica Wały Piastowskie 24, 80-855, lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@gda.pl - dodają.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który mówi, co można, a czego nie można budować na danym terenie. Określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy tereny, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. W Gdańsku przygotowywaniem takich planów (MPZP) zajmuje się Biuro Rozwoju Gdańska. Przegłosowują go gdańscy radni. Orunia wciąż w wielu miejscach nie ma takich planów. Jest to problem dla wszystkich, którzy w tej okolicy szykują się do przeprowadzenia większej budowlanej inwestycji.
Jak sprawa wygląda w innych fragmentach dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce?
Plan „Czerwony Most” (pisaliśmy o nim tutaj), według uchwały z 28 października 2010 roku: Projekt planu oczekuje na skierowanie do uchwalenia
Święty Wojciech – rejon ulic Trakt św. Wojciecha i Obwodnicy Południowej, według uchwały z dnia 31 marca 2011: Prace legislacyjne w Radzie Miasta Gdańska. Planowane uchwalenie planu na sesji Rady Miasta w dniu 31.10.2013
Trakt Św. Wojciecha między węzłem Obwodnicy Południowej, a ulicą Gościnną, według uchwały z 30 sierpnia 2012: Plan w trakcie prac projektowych.