Czym jest Budżet Obywatelski? Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Co można zgłosić do Budżetu Obywatelskiego? Jak będziemy wybierać najlepsze projekty? – to lista niektórych pytań, na które będzie można dostać odpowiedź już w najbliższą środę w Gościnnej Przystani.
O tym, czemu budżet obywatelski jest ważny dla oruniaków, pisaliśmy tutaj. Przypominamy, „do ugrania” może być nawet 1,5 miliona złotych na całą dzielnicę. Koniecznym warunkiem jest aktywność mieszkańców (ich pomysły, zaangażowanie, umiejętna kampania wyborcza i wysoka frekwencja), bez tego o pieniądzach będzie można jedynie pomarzyć.
Spotkanie organizuje lokalna Rada Osiedla. Dyskusja rozpocznie się w środę (6.11) o godzinie 18 w Gościnnej Przystani (Gościnna 14).
Druga ważna kwestia, która również w tym tygodniu wypłynie na afisz, to spotkanie w sprawie zagospodarowania terenu w okolicy nieistniejącego już cmentarza przy ulicy Związkowej/Junackiej. Mowa o dawnym stawku, zlokalizowanym kiedyś między Zatoką, a torami. Niektórzy z mieszkańców Oruni nazywają tę okolicę „Dołkiem Pijaków”. Pamiętają również, że jeszcze w latach 70-tych kąpali się tutaj ludzie.
Przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, którzy są pomysłodawcami całej akcji, chcą wspólnie z mieszkańcami Oruni, studentami akademii sztuk pięknych, niezależnymi ekspertami, a być może także z reprezentantami lokalnego biznesu zastanowić się nad jak najlepszym zaprojektowaniem tej przestrzeni.
- Studenci przygotują spójną koncepcję, ale wcześniej będą chcieli posłuchać pomysłów mieszkańców Oruni i pracujących w tej dzielnicy ludzi – tłumaczą nam osoby zaangażowane w projekt.
Pierwsze spotkanie rozpocznie się w czwartek (7.11) o godzinie 18 w Gościnnej Przystani. Wstęp oczywiście wolny dla wszystkich chętnych.
Na spotkaniu zobaczymy m.in. studentów ASP, a także Aleksandra Masłowskiego, znanego trójmiejskiego przewodnika, który w swojej prezentacji zarysuje dzieje oruńskich budynków i ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem opisanego wyżej terenu.