- To bardzo dobry budżet dla Oruni. Nie boję się powiedzieć, że najlepszy w jej historii – mówi nam Dariusz Słodkowski, radny miasta z okręgu wyborczego numer 1, w którym obok kilku innych dzielnic znajduje się także Orunia.
I chociaż w gdańskim budżecie na rok 2014 gros pieniędzy pochłoną wielkie inwestycje takie jak Europejskie Centrum Solidarności, budowa tunelu pod Martwą Wisłą, czy rewitalizacje fragmentów kilku dzielnic, to widać, że Orunia nie została pominięta w przyszłorocznych wydatkach.
Na 2014 rok wpisano do budżetu 1,2 mln złotych na rozpoczęcie długo wyczekiwanego, pierwszego etapu rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Jak czytamy w dokumencie, obejmie ona wykonanie ścieżek parkowych, placów zabaw dla dzieci i zagospodarowanie zielenią. Robotnicy najwięcej pracy będą mieli w okolicy wejścia do zieleńca, od strony przedszkola i dawnego ogrodnictwa.
Trzeba przypomnieć, że rewaloryzacja Parku Oruńskiego miała się rozpocząć w 2011 roku.
W 2014 roku gmina zarezerwowała 200 tysięcy złotych na stworzenie dokumentacji odnośnie budowy przejścia między ulicą Platynową, a ulicą Diamentową.
Przypomnijmy, o budowę schodów, które połączyłyby Orunię z Orunią Górną, mieszkańcy zabiegają od... ponad 10 lat. Już raz została stworzona dokumentacja dla tej inwestycji, która niestety później trafiła tylko do szuflady. Teraz może być inaczej – jak czytamy w dokumencie budżetowym, w roku 2015 miasto chce wygospodarować sumę 1,6 miliona złotych na dokończenie tej inwestycji.
Dobrze wygląda sprawa przyszłych remontów.
W 2014 gmina chce przebudować nawierzchnię Traktu św. Wojciecha na odcinku od Obwodnicy Południowej do ulicy Ukośnej.
W zeszłych latach i w obecnym roku wyremontowano tę arterię na odcinkach od granic miasta do Obwodnicy Południowej i od ulicy Ukośnej do Gościnnej. Co ciekawe, w przyszłym roku znajdą się pieniądze na przygotowanie dokumentacji na kolejny remont – tym razem na odcinku od Gościnnej do Sandomierskiej.
To nie koniec dobrych wiadomości. W 2014 szykuje się remont nawierzchni ulicy Małomiejskiej (odcinek od „Biedronki” do Małomiejskiej 45 – około 500 metrów), dobudowany zostanie tutaj chodnik i powstanie oświetlenie.
To kolejny postulat oruniaków, który od wielu lat nie mógł doczekać się realizacji. Najprawdopodobniej więc za rok, przejście na piechotę z Oruni Górnej na Orunię nie będzie już problemem. Pomoże chodnik na Małomiejskiej, a w 2015 (jeżeli miasto nie wycofa się ze swoich deklaracji) wspomniane dwa akapity wyżej schody.
Miasto deklaruje też przebudowę ulicy Raduńskiej (nie wiadomo jeszcze na jakim odcinku). Z kolei w Św. Wojciechu – zabezpieczenie skarpy na ulicy Stromej. Na Oruni Górnej: remont ulic w obrębie Spółdzielni Mieszkaniowej „Orunia” (ulice: Czirenberga, Dominika, Działyńskiego, Hoene, Rozrażewskiego, Rzączyńskiego, Świechockiego i Krzemowa).
Na Olszynce: remont ulicy Mostowej – w ten sposób, jak argumentują pomysłodawcy, ma powstać alternatywa dla przejazdu przez coraz bardziej zniszczoną Bramę Nizinną. Południowe rubieże Gdańska będą mogły liczyć na dofinansowanie terenów przy zbiornikach retencyjnych.
110 tysięcy złotych to suma, która w gdańskim budżecie na rok 2014 ma zapewnić budowę monitoringu w okolicy ulicy Buczka i ulicy Gościnnej. Urzędnicy przekonują, że inwestycja ta pozwoli ograniczyć ewentualne przejawy wandalizmu w rejonie niedawno wyremontowanej kuźni i w obszarze Oruńskiej Starówki.
W budżecie znalazły się również pieniądze na regularne koszenie skarp wału Kanału Raduni i czyszczenie Kanału.
W 2014 roku sporo pieniędzy pójdzie też do lokalnych szkół i przedszkoli (patrz ramka).
Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska chwali Radę Osiedla z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha. Jej zdaniem, to że gdański budżet jest dla Oruni tak łaskawy, to również zasługa radnych osiedla. - Spotykali się z urzędnikami, przypominali o wielu inwestycjach, wychodzili niektóre z nich – przekonuje.
Piotr Olejarczyk, dziennikarz portalu MojaOrunia.pl: To najlepszy budżet w historii Oruni?
Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”: Patrząc na ostatnie lata trudno stwierdzić inaczej. Warto jednak zwrócić uwagę, że część pozycji jest już przekładana latami – schody, rewaloryzacja Parku Oruńskiego, przebudowa Raduńskiej. Skumulowanie tylu inwestycji i remontów na lata 2014-15 z pewnością robi wrażenie.
Patrząc na ten budżet to z czego jako Rada Osiedla i mieszkańcy tej dzielnicy cieszycie się najbardziej?
Jeśli obietnice budżetowe będą w 100% zrealizowane, to z pewnością cieszy połączenie piesze Platynowa – Diamentowa. Ponadto ilość i wartość projektów może pozytywnie zaskoczyć, ale zawsze mogło być ich więcej.
No właśnie, czego zabrakło w gdańskim budżecie na rok 2014?
Monitoring obejmuje wyłącznie obszar „Oruńskiej Starówki”. Brakuje przynajmniej częściowej realizacji projektu rewitalizacji Parku Schopenhauera. Z nieco mniejszych projektów: nie ma też słowa o wymianie stolarki okiennej w Przedszkolu nr 9. Nie wiadomo też ile środków z utrzymania dróg trafi na Orunię. W kolejce do remontu, przebudowy lub utwardzenia czekają takie ulice jak Żuławska, Wschodnia, Zawiejska, Przybrzeżna, Smolna, Granitowa, Perłowa.
Są jakieś wnioski w tym budżecie, które przeszły dzięki Waszej Radzie?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, które wnioski przeszły dzięki nam. Na pewno remont sanitariatów oraz termomodernizacja budynku w Szkole Podstawowej nr 16 to efekt wspólnego działania Dyrekcji Szkoły, Rady Rodziców oraz nas. Zabezpieczenie skarpy w ul. Stromej, monitoring na Oruni, czy budowa schodów to również nasz mniejszy lub większy wkład. Nie stwierdzimy na pewno, że jakikolwiek wniosek został ujęty wyłącznie dzięki naszym działaniom.
Dziękuję za rozmowę.