„Pan teraz mówi o pięknie przyrody” - by zacytować fragment kultowego filmu. Pasuje tu niemalże jak ulał, bo po pierwsze, Orunia piękną przyrodę posiada, a po drugie, już niedługo ktoś nam o niej opowie. Wprawdzie nie „Pan”, a Pani, mieszkanka Oruni i profesjonalny przewodnik. W kwietniu rozpoczyna się cykl wędrówek szlakiem oruńskich... pomników.
Jak przekonywali i nadal przekonują jest się czym chwalić, bo niektóre z drzew mają więcej niż 300 lat, a w samym tylko Parku Oruńskim liczba pomników przyrody jest większa niż w znacznie bardziej rozreklamowanym Parku Oliwskim.
Przyrodniczych niuansów jest tutaj więcej, o wszystkich opowie Anna Wołoszyn-Dopierała, mieszkanka Oruni, architekt krajobrazu i profesjonalny przewodnik.
- Zapraszamy wszystkich chętnych, wiek od lat 7 do 101 lat.Rodziny wielopokoleniowe mile widziane. Można przygotować również aparaty fotograficzne, szkicowniki i kieszenie na materiał do zielników. Udział jest oczywiście bezpłatny – mówi Józef Kubicki z IKO.
Pierwszy spacer zaplanowano już 12 kwietnia w sobotę, kolejne 26 kwietnia i 3 maja. - Zbiórka uczestników przed kawiarnią "Kuźnia Oruńska" przy ulicy Gościnnej 10 o godzinie 10.00 – dopowiada Kubicki.
Spacer będzie trwać około 1,5 godziny. Organizatorzy spotkania proszą o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spacerach albo drogą mailową (adres ikoorunia@gmail.com), albo telefonicznie (501 317 543).
Dzieci do lat 12 powinny pojawić się na spacerze z dorosłym opiekunem.
Do pomników przyrody ożywionej należą: pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew odznaczające się sędziwym wiekiem, wielkością, niezwykłymi kształtami lub innymi cechami, a także zabytkowe aleje drzew. Natomiast do pomników przyrody nieożywionej należą: największe głazy narzutowe, tzw. eratyki oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. –źródła, wodospady, jary, skałki, wywierzyska, przełomy rzeczne, jaskinie, odkrywki itp. Źródło: wikipedia