W lutym tego roku gdańszczanie zdecydowali, że właśnie te, a nie inne projekty mają zostać zrealizowane przez miasto. W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, w którym swoje głosy oddało ponad 51 tysięcy osób, wygrało 27 wniosków.
Jedno z założeń całego przedsięwzięcia było następujące: zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane do końca 2014 roku.
Na Oruni przeszedł właściwie jeden wniosek. I to taki, który dotyczył także kilku innych dzielnic. Chodziło o budowę siłowni napowietrznych. Na Oruni takowa ma powstać w rejonie Gościnnej Przystani. - Siłownie dla Brzeźna, Nowego, Portu, Oruni, Stogów, Wyspy Sobieszewskiej doczekają się realizacji we wrześniu 2014 roku – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Miesiąc dłużej na siłownie, bo do października, muszą poczekać mieszkańcy Olszynki i Krakowca-Górek Zachodnich.
Z ważniejszych inwestycji Budżetu Obywatelskiego w okręgu numer 1 (w nim znajduje się m.in. Orunia), warto też wspomnieć o remoncie ulicy Siennej. Doczeka się jej odcinek od Trasy Sucharskiego do ulicy Tamka. - Przetarg na roboty: koniec sierpnia. Roboty budowlane: wrzesień-październik – precyzują urzędnicy.
W południowym Gdańsku aż cztery z pięciu zwycięskich wniosków dotyczą tutejszych zbiorników retencyjnych. W tym trzykrotnie – Jaru Wilanowskiego, terenu położonego na pograniczu Chełma i Ujeściska.
Za około 500 tysięcy złotych ma tu zostać zbudowane boisko wielofunkcyjne, tuż przy zbiorniku Madalińskiego. W połowie sierpnia ma zostać ogłoszone postępowanie na roboty. A we wrześniu-październiku potrwają właściwe prace.
Tutaj ma także powstać siłownia napowietrzna. Inwestycja ma kosztować 30 tysięcy złotych i powinna być gotowa do końca września.
Urzędnicy chwalą się też zakończoną już inwestycją w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mowa o remoncie ulicy Łódzkiej na odcinku Przemyskiej do Nowej Warszawskiej. Koszt prac oszacowano na 270 tysięcy złotych.
Z ciekawszych wniosków Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku można wymienić chociażby taki, który zakłada przywrócenie stanu świetności Teatrowi Leśnemu w Jaśkowej Dolinie (koszt – 200 tysięcy złotych, termin rozpoczęcia prac sierpnie/wrzesień, zakończenie – koniec 2014), czy zagospodarowanie Pachołka w Oliwie (nowe schody do wieży widokowej, tuż obok latarnie, ławki i plac zabaw) – zakończenie prac do końca 2014 roku.