O pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku było bardzo głośno. Teraz można odnieść wrażenie, że jego kolejna odsłona nie przyciąga już takiej uwagi. A szkoda, Budżet Obywatelski to często jedyna możliwość, by wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja doczekała się realizacji.
Wiele zależy od samych mieszkańców. To właśnie gdańszczanie (ci, którzy skończyli 16 lat) decydują, który z projektów w Budżecie Obywatelskim zostanie wcielony w życie.
Dzisiaj rozpoczęło się głosowanie. Potrwa 14 dni. Głosujemy przez Internet lub w jednym z 17 Stacjonarnych Punktów Konsultacyjnych. Na Oruni taki Punkt położony jest w szkole przy Małomiejskiej 8a.
A na co można głosować? - Do wyboru są 143 projekty dzielnicowe i 9 projektów ogólnomiejskich – odpowiada Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego. Warto wspomnieć, że w pierwszej edycji Budżetu było aż 307 projektów – tak jak i obecnie, tak i wtedy zgłaszali je gdańszczanie.
W tej edycji do rozdysponowania jest 11 milionów złotych: 9 milionów na projekty dzielnicowe (nie przekraczające 500 tys. zł i 2 miliony na projekty ogólnomiejskie.
Wygrają te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów. Zwycięskie inwestycje zostaną zrealizowane w 2015 roku.
Orunia została przydzielona do I Okręgu Konsultacyjnego. Oznacza to, że jej projekty dzielnicowe rywalizują z projektami z Brzeźna, Stogów, Nowego Portu, Letnicy, Przeróbki, Wyspy Sobieszewskiej, Rudników, Krakowca-Górek Zachodnich i Olszynki.
W I Okręgu Konsultacyjnym znalazły się 23 projekty dzielnicowe. Kilka z nich dotyczy Oruni i Olszynki. Każdy z głosujących może oddać 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski.
Tutaj znajdziesz listę projektów z Okręgu Konsultacyjnego numer 1.
Mieszkańcy Oruni mogą zagłosować m.in. na monitoring w ich dzielnicy (ulica Rejtana i skrzyżowanie Traktu św. Wojciecha z Gościnną), budowę szaletu publicznego (rejon skrzyżowania Traktu, Podmiejskiej i Sandomierskiej), budowę kompleksu sportowego przy Gimnazjum nr 10, budowę placu zabaw przy przedszkolu koło Parku Oruńskiego, czy budowę chodników (fragment ulicy Raduńskiej i Junackiej/Związkowej).
Mieszkańcy Olszynki mają szansę "skreślić" monitoring w ich dzielnicy (rejon Szkoły Podstawowej nr 59), lub zagłosują na budowę pomostów cumowniczych nad Opływem Motławy, remont chodników (ulica Altanki), czy projekt, który zakłada organizację zajęć sportowo-kulturalnych dla mieszkańców tej dzielnicy.
Projekty ogólnomiejskie znajdziesz tutaj.