W następnym tygodniu szkoła przy ulicy Smoleńskiej szykuje dwa ważne wydarzenia, na które wszyscy dostają zaproszenie: konferencja i naukowy piknik. Brzmi nieciekawie? A gdyby tak można było poeksperymentować na świeżym powietrzu, a przy okazji dowiedzieć się praktycznych rzeczy, na przykład...co zrobić by nie czerniały ziemniaki? Ha! Brzmi lepiej? Przekonajcie się o tym już w środę i czwartek.
To właśnie placówka przy Smoleńskiej 5/7 organizuje naukowy piknik. Start: 21 maja (czwartek) o godzinie 10. Impreza potrwa do godziny 14.
- Będzie można samodzielnie poeksperymentować w szkolnym laboratorium: zbadać zasolenie Morza Bałtyckiego, przeprowadzić reakcje jakościowe w probówce, zbadać zachowanie cieczy nie newtonowskiej. Poznać "chemię od kuchni": woda gazowana, samopompujacy się balonik, żyjące drożdże, gazowa fontanna, barwna skala pH, właściwości białek, zawartość witaminy C, skrobi.
- Zaprezentujemy praktyczne rady, które pomogą rozwiązać problemy życia codziennego: jak pozbyć się kamienia z czajnika? co zrobić aby ziemniaki nie czerniały, barszcz był czerwony, a mięso się nie psuło? Dowiecie się jak działają baterie słoneczne, wytworzymy eko-energię, będziemy prognozować pogodę – dodaje Sznajder.
Z kolei dzień wcześniej (środa, 20 maja) w szkole przy Smoleńskiej odbędzie się inne, ciekawe wydarzenie. Start: godzina 11:15.
- Podczas spotkania przedstawione zostaną bardzo interesujące zagadnienia z obserwacji badawczych życia przyrody i organizmów żywych pt. „Technika inspirowana naturą” oraz „e-doświadczenia w fizyce”. Prezentacje przeprowadzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej: dr hab. inż. Krzysztof Tesch z Wydziału Mechanicznego oraz dr inż. Patryk Jasik z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej – mówią pomysłodawcy spotkania, oruńskie Koło Inżynierów.
Po seminarium przewidziane jest zwiedzanie pracowni szkolnych i mały poczęstunek przygotowany przez uczniów CKZiU Nr 2.