O Budżecie Obywatelskim w Gdańsku pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, jeszcze do 22 czerwca gdańszczanie mogą składać swoje pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Te najlepsze, które we wrześniowym głosowaniu zyskają poparcie mieszkańców, na pewno zostaną zrealizowane w 2016 roku.
Budżet Obywatelski w Gdańsku rozgrywa się tu i teraz. Teraz jest czas, by zgłaszać swoje wnioski. Póki co w całym Gdańsku zostało złożonych 120 projektów. Na Oruni, Świętym Wojciechu, Olszynce i Ujeścisku takich wniosków za wiele nie ma.
Budżet Obywatelski 2015: Jakie projekty złożyli już mieszkańcy?
Mieszkańcy złożyli już między innymi wnioski do Budżetu Obywatelskiego, gdzie przekonują do: budowy kortów na Olszynce (ulica na Szańcach), budowy boiska na Cedrowej, remontu ulicy Podmiejskiej, budowie i stworzenia Sąsiedzkiego Dzielnicowego Domu Kultury wraz z Biblioteką Sąsiedzką w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, stworzenia w Gościnnej Przystani Oruńskiego Uniwersytetu III Wieku.
Wszystkie projekty znajdziesz tutaj.
Budżet Obywatelski 2015: Zbliża się ważne spotkanie na Oruni
Wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2015 będzie z pewnością jeszcze więcej (niektórzy ze złożeniem projektów czekają do ostatniego dnia, czyli do 22 czerwca). Każdy kto ma pomysł i chciałby go zgłosić do Budżetu Obywatelskiego (ale nie wie jak to zrobić), powinien wybrać się jutro (godzina 18) do Gościnnej Przystani.
- Odpowiemy na wszystkie pytania mieszkańców, dotyczące zasad Budżetu Obywatelskiego. Pomożemy również wypełnić formularz pod wniosek do Budżetu Obywatelskiego – w rozmowie z nami deklaruje Beata Matyjaszczyk, członkini Zarządu Forum Rad Dzielnic.
W ostatnich tygodniach to właśnie FRD organizuje serię spotkań z mieszkańcami Gdańska. Wszystkie dyskusje dotyczą właśnie Budżetu Obywatelskiego.
Budżet obywatelski 2015: Czego nie rozumieją mieszkańcy?
Jak mówi nam Matyjaszczyk, w dzielnicowych dyskusjach na temat tegorocznego Budżetu Obywatelskiego często przewija się kwestia własności terenu. Zasady Budżetu Obywatelskiego są tak skonstruowane, że pozwalają na inwestycje tylko na terenach należących do miasta.
Są jednak dzielnice (na przykład Żabianka, fragmenty Ujeściska, czy Oruni), gdzie tereny są własnością spółdzielni mieszkaniowych, nie miasta. Albo tak jak na Wyspie Sobieszewskiej, gros obszarów to własność Lasów Państwowych. W takich sytuacjach takie tereny są po prostu wyłączone z Budżetu Obywatelskiego, nic na nich można robić. Denerwuje to mieszkańców.
- Brałam udział we wcześniejszych konsultacjach odnośnie zasad Budżetu Obywatelskiego. Uważam, że kwestia własności terenu powinna zostać załatwiona po myśli mieszkańców. Należy szukać rozwiązań, które w ramach Budżetu Obywatelskiego pozwolą wybudować na terenie spółdzielni mieszkaniowej plac zabaw, czy ławki – uważa Matyjaszczyk.
Gdańszczanie mają też problem ze zrozumieniem zasad projektu ogólnomiejskiego w Budżecie Obywatelskim. Nie zawsze też wiedzą, jak oszacować inwestycję, o którą wnioskują.
Budżet Obywatelski 2015: Masz pomysł? Przyjdź na spotkanie
Jedno jest pewne, jutro wszystkie te kwestie zostaną wyjaśnione w Gościnnej Przystani. - Jutrzejsze spotkanie na Oruni będzie też doskonałą okazją do porozmawiania o problemach dzielnicy. A także sprawdzenia, czy przypadkiem niektóre pomysły mieszkańców się nie powielają. Nie ma co dublować wniosków do Budżetu Obywatelskiego – puentuje przedstawicielka FRD.