W Gdańsku ruszył skierowany do organizacji pozarządowych konkurs na budowę małych placów zabaw. Być może dwa z nich powstaną na ulicy Gościnnej i Ubocze.
- Konkurs pozwoli na rozwinięcie oddolnych inicjatyw społecznych oraz pomoże lepiej dopasować kształt placów do potrzeb ich przyszłych użytkowników – tłumaczy Edyta Tombarkiewicz, z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.
Wszystkie inwestycje będą realizowane na obszarach, zarządzanych przez organizacje pozarządowe lub na terenach gminnych. W tym ostatnim przypadku adresaci projektu otrzymają grunty w 3-letnią dzierżawę (z możliwością przedłużenia tego terminu).
Place na Gościnnej i Ubocze
Na Oruni już dwie organizacje pozarządowe wykazały zainteresowanie całym projektem. Przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej chcą napisać wniosek o budowę placu zabaw przy ulicy Gościnnej 14.
- Tutaj swoją siedzibę ma Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, miejsce, regularnie i tłumnie odwiedzane przez mieszkające w okolicy dzieci. Przed budynkiem jest sporo niezagospodarowanego terenu, który aż się prosi, aby stanęły na nim huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, także ławeczki. Dla dzieci byłaby to znakomita frajda – przekonuje Marianna Sitek – Wróblewska, prezes GFIS.
Z kolei Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia” ma pomysł na utworzenie placu zabaw przy ulicy Ubocze.
- Taki plac idealnie wkomponowałby się w tutejszą okolicę. W tej części Oruni brakuje najmłodszym miejsc do zabawy. A przecież niedawno na ulicy Ubocze wprowadziło się wielu nowych lokatorów, wśród nich całkiem pokaźna grupa dzieci. Jak one mają spędzać swój wolny czas? – zastanawia się Piotr Wróblewski, prezes SIL.
Wnioski w sprawie budowy placów zabaw należy składać do 7 lipca. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty do połowy sierpnia. Wtedy to, wytypowane organizacje pozarządowe podpiszą z miastem stosowne umowy. Place powinny powstać do połowy grudnia tego roku.
Miejskie dokonania i plany
Obecnie w Gdańsku funkcjonuje ponad 50 miejskich placów zabaw oraz 3 skateparki. W ostatnich latach wybudowano m.in. parki na Olszynce (w rejonie ulic Pustej-Wspólnej – Na Szańcach), na Oruni (w rejonie ulicy Głuchej), na Przymorzu (w rejonie ulicy Kołobrzeskiej), w dzielnicy Piecki Migowo (w rejonie ul. Budapeszteńskiej).
Obecnie realizowany jest plac w dzielnicy VII Dwór (w rejonie ulic Michałowskiego i Rodakowskiego). W tym roku miasto planuje jeszcze zakończyć budowę placu na Olszynce (między ul. Sierpową i Miodową).
W latach 2011 – 2013 miasto wybuduje kolejne trzy: na Krakowcu - Górkach Zachodnich (w rejonie Jodowej); w Nowym Porcie (w rejonie ul. Na Zaspę) i w Sobieszewie (u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Jodłowej).
- Plan sytuacyjny z miejscem posadowienia urządzeń zabawowych tzw. zagospodarowanie małego placu zabaw, zaakceptowany przez Radę Osiedla oraz zdjęcie terenu.
- Pozytywną opinię Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku o możliwości lokalizacji placu zabaw na danej działce.
- W przypadku gdy teren nie jest terenem gminnym – zgodę właściciela terenu na utworzenie placu zabaw na okres co najmniej 3 lat.
- Harmonogram rzeczowo-finansowy budowy małego placu zabaw tj: koszt wykonania dokumentacji projektowej, koszt zakupu i montażu urządzeń zabawowych, koszt wyrównania terenu i jego ogrodzenia i koszt urządzenia zieleni (np. wykonanie trawnika, zasadzenie krzewów).