Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Drony PKP ścigają złodziei węgla

 2 dodane: 22:19, 18/12/15

tagi:przejazdy kolejowemonitoring na koleidrony PKP

PKP inwestuje w drony i kamery. Złomiarze i złodzieje węgla są łapani na gorącym uczynku. Monitoring ratuje życie kierowcy w Gdańsku-Lipcach.

Drony PKP ścigają złodziei węgla
Drony PKP ścigają złodziei węgla
Fot. materiały prasowe PKP

Fotografia 1 z 2

Straż Ochrony Kolei w Gdańsku już od kilku lat korzysta z nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu – mówi Paweł Boczek, Zastępca Komendanta Głównego Służby Ochrony Kolei. - Dron monitorował m.in. tory na trasie z Warszawy do Gdańska.

Czas i miejsce akcji są ściśle tajne.

Bezzałogowy System Latający (BSL), czyli potocznie mówiąc dron, pozwala filmować teren z powietrza. Na Śląsku udaremniono w ten sposób kradzież węgla z wagonów. Czy i na Oruni latają drony?
- Nie wykluczamy takiej możliwości. Miejsce i termin lotu są wyznaczane na podstawie szczegółowych obserwacji. Czas i termin lotów są elementem planów akcji i nie są informacją publiczną - odpowiada Diana Zborowska, starszy inspektor w Komendzie Głównej SOK. Czy to wszystko, na co stać kolej?
(obejrzyj film nakręcony przez dron)

Kierowca zablokował przejazd w Lipcach

- Straż posiada mobilne centrum monitoringu, czyli specjalny wóz wyposażony w system kamer, w tym bezprzewodowych – dodaje Zborowska.- Dzięki nim funkcjonariusze są w stanie obserwować kilkukilometrowy odcinek linii kolejowej i na bieżąco, dzięki łączności radiowej z innymi patrolami, reagować na przypadki łamania prawa.

Jak się dowiedzieliśmy od pani inspektor - Dzięki mobilnemu centrum monitoringu udało się uratować życie kierowcy, który wjechał na przejazd kolejowo-drogowy i utknął na nim tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Zdarzenie miało miejsce w Gdańsku Lipce tj. w odległości ok. 4 km od Oruni.

W Gdańsku jest bezpieczniej

Nie ma statystyk przestępstw i wykroczeń tylko dla rejonu Oruni.
- Są dostępne jedynie liczby dotyczące obszaru działania całej Komendy Regionalnej w Gdańsku. Na kolei jest bezpieczniej. O ponad 10% spadła liczba zdarzeń. W 2015 r. zanotowano 421 zdarzeń, zaś w porównywalnym okresie 2014 r. było ich 474 – powiadamia pani inspektor. Co na to mieszkańcy?

Kamery zaglądają w okna?

Użytkownicy budynków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie torów, niepokoją się o możliwe naruszenie prywatności: „będą nam te drony zaglądać w okna, filmować i w internecie pokazywać!” - sugeruje mieszkaniec kamienicy kolejowej. Czym można uspokoić obawy?
- SOK w terenie sprawdza przydatność nowoczesnych urządzeń do monitoringu i ograniczania kradzieży oraz ingerencji w urządzenia, które zapewniają bezpieczny i punktualny przejazd pociągów. Wykorzystanie dronów to dla pasażerów jeszcze bezpieczniejsze podróże koleją, a dla przewoźników towarowych – lepsze zabezpieczenie ładunków.

Czy drony będą skuteczne?

Od prywatnych użytkowników dronów typu Phantom, udało nam się dowiedzieć, iż urządzenia te wytrzymują w powietrzu 20-30 minut. Z tego połowę czasu należy odliczyć na powrót. Jak sprawdzą się więc drony PKP w służbie praktycznej – czas pokaże.

Bolączką Oruni są przejazdy kolejowe. Długi czas oczekiwania na otwarcie szlabanów prowokuje mieszkańców do wykroczeń. Doszło już do kilku zdarzeń z obrażeniami ciała i zagrożeniem życia. Czy inwestycja w nowoczesny sprzęt i tu poprawi bezpieczeństwo?

A może ktoś z czytelników dostrzegł już kolejowe drony nad Orunią?

 

Według danych PKP CARGO, do pracy na kolei wykorzystywane są dwa typy dronów.
„Phantom III” jest wyposażony w kamerę 4K i pomaga chronić pociągi zatrzymane przez złodziei. Obecność drona nad pociągiem zniechęca przestępców do kradzieży (np. wysypywania węgla z wagonów).
„Eagle” wykorzystywany jest przede wszystkim do patrolowania rozległych obszarów z dużej wysokości. Drony te są wyposażone w dwie kamery. Pierwsza ma duży zoom optyczny, umożliwiający nagranie twarzy złodziei w bardzo dobrej jakości nawet z kilkuset metrów. Pracę nocą ułatwia druga kamera, termowizyjna. Dzięki niej operatorzy dronów są w stanie rozpoznać sylwetkę człowieka z odległości nawet dwóch kilometrów.

Galeria artykułu

Drony PKP ścigają złodziei węgla

Drony PKP...

Drony PKP ścigają złodziei węgla

Drony PKP...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.53.*

13:35, 19/12/15

Ze stacji Gdańsk Orunia do stacji Gdańsk lipce jest 2400 metrów, sprawdźcie sobie jak nie wierzycie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

20:20, 18/12/15

Poprawi się gdy wybudują bezkolizyjne przejazdy... Orunia, Lipce i św. Wojciech to jedna Dzielnica dziwie się czya że Lipce to około 4km o Oruni... bo problem dotyczy całej dzielnicy(linia E-65 przebiego przez ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń