Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 09/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

 15 dodane: 16:53, 24/02/16

tagi:

Zabite deskami okna, zamurowane drzwi, zrujnowane klatki schodowe, opuszczone mieszkania – jednopiętrowe budynki przy ulicy Małomiejskiej to niezbyt chlubna wizytówka Oruni. Czy bloki zostaną wyburzone? - pytają sami mieszkańcy. Jeżeli tak się stanie, innego wyglądu może nabrać... Nowa Małomiejska.

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica
Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 15

Położone przy ruchliwej ulicy Małomiejskiej jednopiętrowe budynki, chcąc nie chcąc, stanowią swoista wizytówkę dzielnicy. Jadący z południowych dzielnic Gdańska kierowcy, wjeżdżając na Orunię widzą od razu sznur niewysokich, zabytkowych, ustawionych w jednym rzędzie kamienic. Mające ponad sto lat budynki (Małomiejska 17-25, nieparzyste numery) swoją świetność mają już za sobą. Jeden z mieszkańców,z którym rozmawiałem określił to bardziej dosadnie: - Te budynki po prostu dogorywają.

Zabite i zamurowane deskami okna i drzwi, misz masz kolorów i materiałów budowlanych – to widok od frontu Małomiejskiej. Gorzej jest z tyłu – na podwórku wyburzono część komórek, a od tej strony okna, drzwi i elewacje prezentują się w opłakanym stanie. Zadbany ogródek przy jednym z budynków to chlubny wyjątek.

Dramatycznie wyglądają wnętrza zabytkowych kamieniczek. Popisane ściany, zniszczone schody, wybite okna, zamurowane drzwi, walające się cegłówki i butelki. W jednym z budynków ktoś na parterze rozłożył materac. - Musimy gonić ćpunów, bo sobie tu imprezy urządzają – mówią mi mieszkańcy.

Coraz mniej mieszkańców

Mieszkańcy, bo w takich warunkach wciąż żyją ludzie, choć robi się ich tutaj coraz mniej. - W tej klatce jest 6 mieszkań, ale zostaliśmy już tylko my. Innych eksmitowano za długi, albo za dewastacje – usłyszałem w jednym z budynków.

Nikt z moich rozmówców nie jest pewny, co dalej czeka ich mieszkania na Małomiejskiej. Jedni mówią o wyburzeniach i o konieczności przeprowadzki, drudzy prorokują, że miasto nie pozwoli na zrujnowanie zabytkowych kamienic.

Rozbiórka – nie, remonty – tak. Stan techniczny: zły

Agnieszka Kukiełczak, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych: - W chwili obecnej nie jest planowana rozbiórka tych budynków.

I na dowód tej tezy podaje informacje na temat ostatnich działań miasta. - W ostatnich latach we wszystkich budynkach dokonano wymiany instalacji elektrycznej, oraz w poszczególnych lokalach mieszkalnych, wykonywano również roboty kominowe oraz bieżącą konserwację i roboty zabezpieczające.

Urzędnicy nie ukrywają jednak, że kamienice na Małomiejskiej są w bardzo kiepskim stanie. - Budynki są wykwaterowywane ze względu na ich zły stan techniczny – przyznaje urzędniczka.

Małomiejska 17, 19,21, 23 i 25, wszystkie te adresy figurują w Gminnej Ewidencji Zabytków. Oznacza to, że ich ewentualna rozbiórka może nastąpić po wyrażeniu zgody przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Budynki na drodze... Nowej Małomiejskiej

A za rozbiórką budynków na Małomiejskiej (17-25) optują między innymi niektórzy przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska. Chodzi o przebieg Nowej Małomiejskiej. Ta będąca w planach miastach ulica ma łączyć aleje Havla i Nową Świętokrzyską z Nową Podmiejską, która z kolei będzie przechodzić wiaduktem nad torami kolejowymi.

Według wstępnych ustaleń, Nowa Małomiejska ma ominąć łukiem opisywane tu budynki (ulica „pójdzie” z tyłu budynków). Planiści z BRG wskazują jednak na inne rozwiązanie. - Gdyby wyburzyć te budynki na Małomiejskiej, łuk Nowej Małomiejskiej nie byłby potrzebny. Nowa Małomiejska przeszłaby przez teren dzisiejszych kamienic – usłyszeliśmy w BRG.

Ostateczny przebieg Nowej Małomiejskiej, a co za tym idzie los budynków na Małomiejskiej, będzie rozstrzygał się w tym roku.

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

Budynki na...

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

Budynki na...

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

Budynki na...

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

Budynki na...

Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

Budynki na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.124.171.*

18:20, 12/07/16

wstyd

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

09:32, 26/02/16

Jak budowano drogę z Gdańska Głównego do Gdańska Nowy Port też wyburzono stare"zabytkowe domy " i powstała droga dwupasmowa. Pewnie i tutaj tak będzie, a że droga jest potrzebna to wiedzą mieszkańcy "sypialni" ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

12:06, 25/02/16

Nie ma żadnej możliwości sensownego skomercjalizowania tych budynków po obudowaniu ich z dwóch stron nitkami Nowej Podmiejskiej. Obiekty powinny zostać rozebrane. Natomiast wymiana instalacji elektrycznej o ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń