Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 21/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?

 10 dodane: 12:48, 06/03/16

tagi:

Radni miasta przegłosowali kolejne pieniądze na remont Bramy Nizinnej – na modernizację zabytku wydanych zostanie aż 4.5 miliona złotych. Jest też duża szansa, że Brama zostanie zamknięta dla samochodów, a ruch zostanie puszczony pobliskim mostem kolejowym.

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?
Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 10

Remont sklepienia, prace konserwatorskie elewacji, roboty izolacyjne oraz wymiana okien i drzwi – w najbliższych miesiącach XVII-wieczna Brama Nizinna przejdzie gruntowny remont.

Miasto zabezpieczyło już 4.5 miliona na ten cel – kilka dni temu na sesji Rady Miasta Gdańska stosowną decyzję przegłosowali rajcy. Dodatkowo za te pieniądze przeprowadzone zostaną prace w podziemiach zabytku – po remoncie będzie można swobodnie przemieszczać się między kondygnacjami Bramy Nizinnej. W przyszłości ma tu się znaleźć miejsce na kawiarnię.

Chcemy "ożywić" XVII-wieczny zabytek

- Decyzja o przyznaniu 4,5 miliona złotych na dalsze ratowanie Bramy Nizinnej to jedna z najlepszych wiadomości, jakich mogłam się doczekać w tym roku. Kwota powinna wystarczyć na niezbędne prace konserwatorskie i przystosowanie Bramy do udostępnienia jej dla zwiedzających, a na tchnięciu w nią życia szczególnie nam zależy – mówi nam Magdalena Olek, radna miasta i członkini Komisji Zrównoważonego Rozwoju RMG.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wiceprezydent tłumaczy, jak omijać tory na Oruni. Obiecuje też remonty.

To właśnie członkowie tej komisji szczególnie mocno zabiegali o remont Bramy Nizinnej.

Warto dodać, że to nie pierwszy remont Bramy Nizinnej w ostatnich latach. W 2015 roku radni miasta zadecydowali, że milion złotych z miejskiego budżetu zostanie przeznaczone na badania architektoniczno–konserwatorskie, dokumentację architektoniczno-konserwatorską i techniczną, a także na remont wrót zabytkowych.

Dodatkowo, do zabytku wprowadził się kojarzony z Wyspą Spichrzów i kultowy dla wielu klub/muzeum Zejman, który zorganizował tutaj już kilka wydarzeń kulturalnych.

Sam remont nie wystarczy

Problem w tym, że skuteczna ochrona zabytkowej Bramy Nizinnej wymaga czegoś więcej niż gruntownego remontu. Pomysł jest taki, by docelowo zamknąć ją dla ruchu samochodowego. Brama Nizinna to zabytek, przez który taki ruch wciąż jest dozwolony, a to niszczy budowle.

- Decyzja o zamknięciu Bramy dla ruchu samochodowego to konieczność. W przeciwnym razie żadne prace rewitalizacyjne nie przyniosą trwałych efektów – argumentuje Olek.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie nowy most na Starogardzkiej [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]: Koniec z ruchem wahadłowym

Radni miejscy i urzędnicy doskonale zdają sobie jednak sprawę, że nie można po prostu zamknąć Bramy dla ruchu samochodowego bez wyznaczenia alternatywnej drogi. Dla wielu mieszkańców Oruni, dzielnicy pociętej szlabanami kolejowymi, droga przez Bramę to dobra opcja na szybki dojazd do centrum Gdańska.

Samochody nie powinny jechać przez Bramę

Zamknięcie Bramy Nizinnej dla ruchu jest możliwe tylko w przypadku, gdy auta zostaną skierowane na pobliski mostek kolejowy (patrz zdjęcia) w ciągu ulicy Mostowej.  W ten sposób kierowcy mogliby omijać zabytek. Kłopot w tym, że mostek jest w nader kiepskim stanie.

Jego remont według wstępnych analiz miał kosztować około miliona złotych, ale później kwota urosła do 2 milionów złotych. Rok temu na takie wyliczenia urzędnicy wyraźnie kręcili nosem i otwarcie przyznawali, że nie ma pieniędzy na taką inwestycję.

Kiedy jednak w ostatnich dniach miasto przeznaczyło aż 4.5 miliona złotych na remont Bramy Nizinnej, może znalazły się tez i pieniądze na remont pobliskiego mostu kolejowego?

Będzie remont pobliskiego mostu kolejowego?

Łukasz Hamadyk, radny miasta informuje, że remont mostu kolejowego jest już zaplanowany. - Najważniejsze, że nie będzie to prowizorka, tylko porządną inwestycja, będą mogły jechać tam pojazdy do 40 ton. Z zmiany ruchu powinni ucieszyć się mieszkańcy Oruni i Olszynki, ale i dalszych dzielnic. Ruch obok Bramy Nizinnej to będzie dobra alternatywa dla zamkniętych szlabanów.

Jednak urzędnicy nie chcą potwierdzić, że remont mostu kolejowego, a co za tym idzie puszczenie ruchu na około Bramy jest już zaklepany.

- W związku z potrzebą zorganizowania ruchu wokół Bramy Nizinnej Miasto planuje zlecenie wykonania dokumentacji technicznej, która określi potrzeby terenowe oraz szczegółowe rozwiązań technicznych. Dopiero na podstawie wykonanej dokumentacji będzie możliwość podania kosztów oraz terminów realizacji powyższej inwestycji. Jeśli będzie to tylko możliwe, to chcielibyśmy rozpocząć realizację jeszcze w tym roku – mówi Marcin Dawidowski, szef gdańskiego Wydziału Programów Rozwojowych.

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?

Są pieniądze na...

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?

Są pieniądze na...

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?

Są pieniądze na...

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?

Są pieniądze na...

Są pieniądze na remont Bramy Nizinnej. Samochody już tędy nie pojadą?

Są pieniądze na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.95.235.*

01:27, 09/03/16

1.remont Bramy Nizinnej za pieniadze miejskiej kasy...2.sprawatyzowoac i sprzedac Brame prywatnym osoba..3. zamknac ruch drogowy...4.nie odnalezdz DRZWI/WROTA STALOWE,ktore "poszly do remonu lata temu...5.nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

22:56, 06/03/16

Bram jest ok. zepchnąć to należy dyscyplinarnie Urzędników którzy przyczynili się do obecnego problemu ze szlabanami a za zaoszczędzone odprawy utwardzić grunt pod wiadukt.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

212.197.151.*

17:04, 06/03/16

Ciebie powinni zepchnac koparka a twoim zakutym lbem utwardzic ulice

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

16:29, 06/03/16

powiem tak, najlepiej to zepchnąć tą bramę koparka a gruz z niej użyć na utwardzenie gruntu pod wiadukt na smętnej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

13:16, 06/03/16

Jest to dobra alternatywa dla szlabanów na Sandomierskiej ale nadal pozostaje nierozwiązana sprawa szlabanów Równa Przy Torze Smętna Niegowska.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń