Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 19/03/2019

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Szymanel i ksiądz Słomiński. Duet, który zmienia oruński Salos

 1 dodane: 16:03, 29/11/17

tagi:

- To nie jest tak, że przychodzę na zajęcia z dziećmi, rzucam im tylko piłkę, i mówię: „grajcie”. Wprowadzaliśmy profesjonalny program szkoleniowo-wychowawczy, a pomagają mi tutaj również i rodzice – opowiada nam Krzysztof Szymanel, obecny prezes Salosu, który mówi też o przyszłych zmianach. Wiceprezes Salosu, proboszcz parafii kościoła przy Gościnnej podkreśla: - Priorytetem jest tutaj praca wychowawcza z młodzieżą.

Ksiądz Słomiński ( pierwszy dorosły, który stoi po lewej) i K. Szymanel (klęczy, ma czapkę adidasa)
Ksiądz Słomiński ( pierwszy dorosły, który stoi po lewej) i K. Szymanel (klęczy, ma czapkę adidasa)
Fot. materiały prasowe, udostępnione przez Krzysztofa Szymanela

Fotografia 1 z 1

Krzysztof Szymanel ma 31 lat i od kilku miesięcy jest prezesem oruńskiego Salosu. To także oruniak, który w tej części Gdańska mieszka całe życie. Wyjątkiem była kilkuletnia przerwa, kiedy wyjechał zarabiać do Anglii.

"Jestem Szymanel, syn starego Szymanela". Historia znów zatoczyła koło

Na brak pracy tam nie narzekał. Miał swoją firmę kateringową, ale był też animatorem sportu dla lokalnej Polonii. Prowadził przykościelny klub piłkarski. - Dobrze mi się tam powodziło, ale pamiętam, jak matka mnie kiedyś zapytała: „Krzysiu, tu się pięknie rozwijasz, tu masz przyszłość, ale czy naprawdę chcesz to robić w Anglii?”. Nie chciałem, ciągnęło mnie do Polski. Wróciłem na Orunię. I jestem szczęśliwym człowiekiem, bo tu pracuję, tu pomagam innym, tu wykorzystuję swoje doświadczenie.

W naszej rozmowie uczestniczy też wiceprezes Salosu, którym jest proboszcz parafii na Gościnnej. - Ja czasami muszę go powstrzymywać, bo on ma tysiące pomysłów na minutę – mówi ks. Mariusz Słomiński, wskazując na prezesa Salosu. - Ale to dobry człowiek, który w swojej pracy poświęca się całkowicie – dopowiada duchowny.

I przywołuje historię, pokazującą, w jaki sposób obaj panowie się poznali. - Zapukał kiedyś do mnie facet wieczorem. Otwieram. Myślę sobie, co to jakiś bezdomny po kanapkę przyszedł? A on mówi do mnie: „Jestem!”. Ale co jesteś? - się pytam. Odpowiada: „Ja jestem Szymanel, syn starego Szymanela”. Jak to usłyszałem, od razu kazałem mu wejść do środka.

Salos borykał się z problemami, nowy prezes wprowadził kilka zmian

 

Nowy prezes nie zasypuje gruszek w popiele. Od kilku miesięcy oruńska organizacja zmienia się w szybkim tempie. To ważne również o tyle, że w ostatnich latach Salos zmagał się z szeregiem problemów. Kłopotów przysparzały kwestie finansowe, ale również i afera, gdzie jeden z prezesów organizacji zdefraudował dziesiątki tysięcy złotych. - Jesteśmy w kontakcie z tym człowiekiem, który regularnie spłaca dłużników Salosu – słyszę od swoich rozmówców.

Najważniejszą zmianą dla wielu jest fakt, iż Salos nie prowadzi już amatorskiej ligi dla dorosłych. - Tym zajmuje się organizacja „Obudź Nadzieję”, którą prowadzi nasz człowiek, oruniak – mówi ks. Słomiński.

Salos stawia na pracę z dziećmi i ich wychowanie

Obecnie widać jasno i wyraźnie: Salos stawia przede wszystkim na pracę z dziećmi. Ostatnie miesiące to liczne turnieje, mnóstwo treningów i ponad 50 oficjalnie zarejestrowanych w Salosie zawodników w wieku od siedmiu do kilkunastu lat. Jest też i grupa kilkunastu dziewcząt, która ma osobne treningi piłkarskie. - Dziewczyny są czasami bardziej zawzięte od chłopaków – śmieją się moi rozmówcy.

Młodzi zawodnicy Salosu (w większości oruniacy) grają na dwóch boiskach – na Uboczu i na Smoleńskiej. Są cztery grupy treningowe, i na każdą z nich przypada trener.

Jeżeli jednak ktoś myśli, że cała praca działaczy Salosu polega na rzuceniu piłki dzieciakom, jest w dużym błędzie. Zarówno Szymanel jak i ks. Słomiński podkreślają na każdym kroku: Salos ma przede wszystkim wychowywać.

Regulamin mówi jasno: przeklinasz, źle się zachowujesz, to możesz zapomnieć o grze w Salosie

- Salos to nie jest zwykły klub sportowy. To nie o to tutaj chodzi. Kierujemy się zasadami św. Jana Bosko, naszego patrona. On wskazywał na cztery ważne zasady w wychowaniu młodego człowieka. Po pierwsze, dom, który daje bezpieczeństwo. Po drugie, szkoła, która uczyła charakteru. Po trzecie, właśnie boisko, niezwykle ważne miejsce. I czwarta kwestia to Kościół – tłumaczy ks. Słomiński, podkreślając, że wychowankiem Salosu mogą być też osoby innej wiary.

Szymanel dopowiada: - Zależało mi na wprowadzeniu profesjonalnego programu szkoleniowo-wychowawczego, a pomagają mi tutaj również i rodzice. Każdy zawodnik musi trzymać się regulaminu, nie może przeklinać, w szkole musi zachowywać się odpowiednio, nie może opuszczać lekcji. I my sprawdzamy, czy tak rzeczywiście jest.

- Raz w miesiącu spotykam się z wychowawcą konkretnego zawodnika, i od niego dostaję informację, jakie ten chłopak ma zachowanie w szkole, odpowiednie, czy nieodpowiednie. Jeżeli to drugie, to taki delikwent dostaje czasowy zakaz uczestniczenia w treningach i turniejach – wyjaśnia prezes Salosu.

Ks Słomiński: kościół nie może być pustynią, nie może być wyspą

To oczywiście może rodzić czasem problemy, ale by przeciwdziałać spornym sytuacjom, Szymanel postanowił, że wciągnie do Salosu także i rodziców. I stworzy coś na zasadzie rady rodziców, a decyzje wobec zawodników (także i te niepopularne decyzje) będą właśnie dyskutowane na wspólnym forum.

Moi rozmówcy zapewniają też, że nie chodzi tutaj tylko o karanie niesfornych zawodników. - Jeżeli są duże problemy, dziecko zawsze może od nas uzyskać wsparcie w oratorium na Gościnnej. Może np. w dodatkowych lekcjach – wyjaśnia ksiądz.

Duchowny nie ukrywa, że zależy mu, aby „kościół nie był pustynią i wyspą, a miejscem, które współdziała w środowisku lokalnym, pomaga w rozwiązywaniu problemów, wspiera dzieci i ich rodziców”. Słomiński to człowiek, który proboszczem parafii na Gościnnej został w 2016 roku, ale z Orunią czuje się związany całe życie. Bo właśnie w tej dzielnicy się wychował. Mieszkał na ulicy Szafirowej, chodził do „dziewiątki”, i do siódmego liceum na Oruni.

Co jeszcze się zmieni w Salosie? Mowa o przedszkolakach, szkółce pływackiej i lidze wojewódzkiej

Prezes i wiceprezes Salosu opowiadają mi także o przyszłych planach. - Moim celem jest, aby zawodnicy Salosu grali w lidze wojewódzkiej. Być może uda się to już na jesieni 2018 roku. Wiadomo, że potrzeba do tego i pieniędzy. Bo tu mówimy o wyjazdach, kolejnych trenerach. To kosztuje – mówi Szymanel.

W Salosie każdy zawodnik zobowiązany jest do uiszczenia miesięcznej składki w wysokości 20 zł. Jeżeli rodzina jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, może starać się u władz Salosu o anulowanie składek. Rodzina każdego z zawodników musi za to opłacić roczne ubezpieczenie – jest to jednorazowy wydatek w wysokości 35 zł.

Salos utrzymuje się ze składek, z darowizn od sponsorów, ale też będzie starał się o pieniądze z różnych grantów, które pomogą pokryć np. koszt zorganizowania obozu sportowego dla młodych piłkarzy. Jak potwierdza ks. Słomiński, również i parafia finansowo wspiera działalność Salosu.

W przyszłym roku prezes chce, aby Salos otworzył się z treningami także i na młodsze roczniki, mowa jest tutaj nawet i o przedszkolach. Ponadto istnieje szansa, że wraz z otwarciem basenu na Smoleńskiej, Salos zorganizuje też szkółkę pływania na Oruni. Obecnie w Salosie zarejestrowanych jest ponad 50 zawodników, ale Szymanel chce, aby liczba ta była znacznie większa i sięgnęła minimum stu młodych ludzi.

Galeria artykułu

Ksiądz Słomiński ( pierwszy dorosły, który stoi po lewej) i K. Szymanel (klęczy, ma czapkę adidasa)

Ksiądz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (41)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.30.24.*

11:59, 19/03/19

Wymyślajcie dalej stworzone swoje bajeczki.Powodzenia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.254.33.*

09:06, 19/03/19

Panie Szymanelu i Proboszczu Słomiński jesteście panowie bezczelni tutaj wypisywać i to takie bzdury. Na melioratce i sp.16 wyszły panów przekręty zniszczyliście SALOS. Nikt z wami nie będzie rozmawiał ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.24.*

11:23, 18/03/19

Wymyślajcie dalej swoje stworzone bajeczki. Powodzenia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.147.*

09:04, 18/03/19

Panie Szymanelu jest pan bezczelny tutaj wypisywać. Takie bzdury. Na melioratce i sp.16 wyszły pana przekręty wspólnie z Proboszczem Słomą zniszczyliście SALOS. Nikt z wami nie będzie rozmawiał. Złodzieje i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.24.*

20:19, 17/03/19

Dziwicie się że P. Krzysztof zrezygnował ? Cały Salos sam prowadził od początku. Każdy miał podane na tacy, nikomu więcej nie chciało się angażować. Tylko jedna brudna ekipa która potrafi znieważać i oczerniać ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.128.17.*

23:31, 15/03/19

Czemu nie ma Szymanela? A pieniądze za składki co przepadły. Kto odda pieniądze? Gdzie jest Proboszcz ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

12:36, 15/03/19

Racja bracie ale co w SALOSie nawyczyniał duet proboszcz Słomiński i prezes Szymanel Krzysztof to jest nóż w plecy dla wolontariuszy którzy 25 lat budowali to piękne stowarzyszenie dzięki Dyrektorowi ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.17.250.*

09:56, 15/03/19

I znów jesteśmy w punkcie wyjścia jak narzekałem na proboszcza to piszczeliście że nie mam racji. To teraz wam powtórzę czego słoma się dotknie rozwala doszczętnie. Nic już nie działa przy kościele wszystkie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.254.42.*

22:51, 08/03/19

I jak z SALOSem radni dzielnicy ???? Rodzice żądają wyjaśnień !!!???

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

15:19, 07/03/19

Co dalej z SALOSem redaktorzy mojaorunia.pl ????

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

14:53, 04/03/19

I co dalej z tym SALOSem? Treningów nie ma kasy nie ma telefony mejle cisza?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.221.*

14:27, 02/03/19

Duet o prania pieniędzy. Szkoda dzieci.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

13:40, 01/03/19

Cudowny duet złodziejaszków oddajcie kase z tacy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

14:43, 27/02/19

https://www.salosgdansk.pl/ Co z Salosem się dzieje. Proźba o aktualny post bez fejków czy czegoś podobnego. Nierozliczeni Rodzice.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.37.228.*

22:45, 08/02/19

Zostawcie kler. Afery były i będą i nikt z tym nic nie zrobi to czarna mafia. Pn Dyrektor żył z nimi kiedyś dobrze a teraz się odwrócili plecami i się śmieją. Czarna rozpacz...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

12:13, 07/02/19

Jest dobrze czy nie Panie Dyrektorze w naszym SALOSie? O licznych aferach cicho a komisja Bartkówowej chyba nie powstała tak jak wspominali.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

14:51, 28/01/19

Były proboszcz był wporządku. Z Jankiem i z Rytą się dogadali kasę zabrali na pół. Liga tweraz super działa. Liga halowa pierwszy raz się nie odbywa od ciągłych ponad 20 lat. Kto się tym przejmuje.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.147.109.*

18:45, 24/01/19

Najukochańsi!!!Nawet Ci którzy złośliwie oceniają mój charakter lub moją(darmową działalność)O innych formach pomocy Kościołowi nie będę ponownie wspominał,bo obecni księża nie mają żadnego pojęcia... Że ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.252.44.*

17:14, 23/01/19

Jakie bzdury cała prawda od dwawna cała Orunia i nie tylko wie o romansach parafialnych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.147.37.*

18:58, 22/01/19

Kto WAM NAKAZAŁ napisać te BZDURY O mnie??????Znowu próbujecie rozkręcić jakąś kłótnię???Zresztą Wy nie wiecie,co ja wiem........S.Zaremba

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.205.*

18:42, 13/02/18

Oj tam nieudacznicy. Trzeba im dać szanse. Pan Stanisław również popełniał i popełnia nadal błędy. Nie ma ludzi nie omylnych. Tych afer lepiej nie nagłaśniać.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.235.*

16:37, 09/02/18

Dwaj idioci i nieudacznicy to chyba są. Będzie turniej na siłowni ponad 100000 widzów brawo Prezes dobra kasa czeka od dzieciaków ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.232.*

12:23, 28/12/17

Oj tam się czepia. Wszystkich obgaduje ten Pan Stanisław tak ma. Zamiast mówić prawdę to swoje liściki pisze tam gdzie nie trzeba.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.232.*

12:59, 27/12/17

Wiem i nie daje się. Niestety Pan donosiciel nawet na parafie listy śle. Nikt nie wie o co temu Panu Stasiowi chodzi oczerniając wszystkich.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.21.*

15:31, 12/12/17

Krzysiek nie daj się. Ten Pan Stanisław nie odpuści i takie gierki urządza. Jest ostanio konfliktowy nawet na redaktora donosy pisze. Krzysztof J

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.152.*

14:07, 11/12/17

Krzysiu nie daj się wrobić. To Pana Stanisława ulubieńcy: recydywista Mejer drugi to pedofil Leszek B oraz proboszcz od lewej kasy Mirosław. Co zrobili dobrego dla Salosu?. Ze sto osób się pyta o to !!! Pan ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.33.*

09:27, 05/12/17

Niestety pan Leszek B skazany za wieloletnią pedofilie był podobno na Walnym Zebraniu SALOS 2017r w parfii. Pan Stanisław jako przewodniczący zebrania zaproponował do Komisji Ligi i jest to podobno ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.162.*

18:44, 04/12/17

To dobrze,że wstrętnego Pana z nami nie będzie!!!Genio Jeżyna

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.33.*

10:03, 04/12/17

Mnie osobiście na Pana Walnym nie było. O pedofili głośno na Oruni i to Pan z księżmi idziecie siedzieć. Pozdrowienia od Gienia Jeżyny

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.164.*

20:51, 02/12/17

Czy Pan w ogóle rozumie,co p.czyta i pisze?zy piszecie razem z moim fałszywym "przyjacielem"?Potrzebny Panu adres Pana L.B?Widzę,że Pan w ogóle nie zna sprawy,skoro Pan pisze o dziewczynkach...Lepiej niech ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.111.*

14:34, 02/12/17

no proszę jaki salos może być ciekawy co jeszcze ciekawego tu wypłynie :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

159.205.33.*

12:52, 02/12/17

Brawo panie Stanisławie za promowanie pedofilii na walnym Zebraniu w Pana byłej organizacji. Oczywiście Pan nic nie wie. Ja teraz dziewczynek nie zostawie w Pana byłym SALOsie nigdy. Pan oczywiście nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.33.*

09:12, 02/12/17

Ale przepraszać za swoje KŁAMSTWA i krzywdzenie innych ludzi w swoich artykułach-tego p.jeszcze NIKT NIE NAUCZYŁ!!! Ale i na to przyjdzie czas!!!Serdecznie pozdrawiam!S.Zaremba

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

16:09, 01/12/17

Akapit o ojcu pana Szymanela został usunięty na prośbę samego zainteresowanego. Informacja o współzałożeniu Salosu (przez ojca pana Szymanela) pojawiła się podczas opisywanej w artykule rozmowy i została przeze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.21.*

15:48, 01/12/17

A kto z osoby po wyroku zrobił MINISTRANTA????????Wasz ukochany ksiądz MIROSŁAW DUKIEWICZ!!!!!!!Ale dobrze,że zrobił z niego..księdza,bo pchalibyście się wszyscy do niego...do spowiedzi,aby zwalić wszystkie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.129.*

10:28, 01/12/17

Czy po zwróceniu p.redaktorowi uwagi na temat kłamstw,które p.zamieścił w opisie pięknych planów dalszego działania w "SALOSIE"K.Szymanela nie należy się naszym czytelnikom słowo "PRZEPRASZAM"??? Czy Pana nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.230.*

23:45, 30/11/17

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.110.*

20:36, 30/11/17

Brawo!Bardzo Panu/Pani dziękuję nawet za ten krótki wpis.Podam tylko,że Krzysiek nie był moim uczniem.Natomiast p.redaktor napisał o pięknych zamiarach Krzyśka,ale przy tym zamieścił dużo kłamstw!Wynika to z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.111.*

19:56, 30/11/17

Panie Dyrektorze to to dobre wychowanie wychodzi jak i kształtowanie tej młodzieży w duchu księdza Bosko. Tam wszystko jest na pokaz zero okłady.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.21.*

13:51, 30/11/17

PS. Krzysiu!Wypożyczyłem Ci prywatnie mój Protokół Zdawczo-Odbiorczy,sporzą- dzony podczas przekazywania "SALOSU"G.Grylakowi.Miałeś mi go zwrócić/ostnio uzgadnialiśmy/w ciągu 10 dni.Niestety do tej pory mi go ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.100.*

18:53, 29/11/17

Po wielu latach piękny artykuł o Salezjańskiej Organizacji Sportowej"SALOS". Ale dodam,że "SALOS"powstał w marcu 1993 roku i był jednym z pierwszych świetnych stowarzyszeń w Gdańsku.Co prawda nie pisano o nas ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

05/03 Sprzedam drukarkę prawie nowa kilka razy użyta hp deskjet in...»

21/01 Witam, Kupię mieszkanie na Oruni w blokach w okolicach Pa...»

20/01 Drewno opałowe - suche zrzyny tartaczne. Najtaniej w Polsce!...»

15/10 kupię mercedesa Sprintera 208 210 212 213 216 308 310 311 31...»

15/10 Kupię Toyotę Avensis I i II Kupie toyota avensis I lub II Sk...»

• Wiecej ogłoszeń