Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 14/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Idźmy na wybory! Warto!

 1 dodane: 21:27, 22/03/19

tagi:

Idźmy na wybory! Warto!
Idźmy na wybory! Warto!
Fot. mat. prasowe

Fotografia 1 z 1

Mam dopiero 26 lat. Za mną 8 lat pracy w Radzie i Zarządzie Dzielnicy. Dodatkowo, aktywnie uczestniczyłem w działaniach Grupy Inicjatywnej, która ciężko pracowała by Rada Dzielnicy na Oruni została powołana. Było warto!

Rok 2010

Największym sklepem na Dzielnicy jest ZATOKA. Najbliższy dyskont znajduje się na Oruni Górnej. Dojście ścieżką terenową przy Parku Oruńskim, „dzikimi” przejściami od ul. Rubinowej lub ul. Diamentowej. Dla starszych ludzi – prawdziwe góry. Jak mamy szczęście, to możemy podjechać autobusem 113, ale ten kursuje co godzinę, w dodatku ostatni kurs ok. godz. 16… Możemy spróbować przesiadki na Sandomierskiej, ale przejście na drugą stronę zajmuje nawet 7 minut.

Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, musimy jeździć ostrożnie. Trakt Św. Wojciecha jest jedną z najbardziej dziurawych dróg w Gdańsku. Podobnie jest z wieloma ulicami w Dzielnicy. Na Warszawę kierujemy się na Elbląską, na obwodnicę jedziemy Starogardzką lub Świętokrzyską.

Boisko „na siódemce” od dłuższego czasu domaga się modernizacji. O basenie możemy pomarzyć, bo ten na Chełmie ma bardzo duże obłożenie. Jedyną atrakcją na Dzielnicy są doroczne festyny w Parku Oruńskim. Towarem deficytowym są place zabaw. Te znajdziemy w Parku Oruńskim oraz przy ul. Głuchej. Trochę już nadgryzione zębem czasu.

Przy każdym większym deszczu mieszkańcy zastanawiają się czy nie powtórzy się 2001 rok. Narzekają też na brak ławeczek i utwardzonej ścieżki.

Swoje drzwi powoli otwiera Dom Sąsiedzki. Pierwszy taki w Gdańsku. Tworzy się też Grupa Inicjatywna, która chce, by na Dzielnicy żyło się lepiej i pracuje nad powołaniem Rady Dzielnicy.

Największe problemy zdaniem mieszkańców? – Brak dyskontu, tylko jeden bankomat i przede wszystkim brak zainteresowania Dzielnicą ze strony Miasta.

Rok 2019

Na Dzielnicy działają sklepy sieci Lidl, Merkus, Biedronka. Na Orunię Górną można dostać się ścieżką terenową przy Parku Oruńskim lub oświetlonym przejściem od ul. Rubinowej. Możemy też skorzystać z autobusu 113, który kursuje co pół godziny. Możemy też spróbować przesiadki na Sandomierskiej, gdzie przejście na drugą stronę zajmie nam maksymalnie 2 minuty.

Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, możemy pojechać wyremontowanymi ulicami. Traktem Św. Wojciecha, Raduńską, Żuławską, Przybrzeżną, Boczną, Lipce, Smolną, Daleką, Piaskową… W tym roku będzie można też dopisać Głuchą, Równą… Na obwodnicę oraz w kierunku Warszawy pojedziemy wygodnie Obwodnicą Południową.

Boisko „na siódemce” od kilku lat przyciąga osoby z całego Gdańska. Obok pełnowymiarowego boiska jest mniejsze, wielofunkcyjne. Mamy tutaj też swój basen – Pływalnię Orunia.

Mamy najpiękniejszy Park w Gdańsku. W Amfiteatrze odbywają się koncerty, których zazdroszczą nam mieszkańcy innych Dzielnic. Festyn w Parku jest tylko jedną z wielu imprez odbywających się na Oruni.

Place zabaw są. W Św. Wojciechu, na Lipcach, przy Związkowej, Gościnnej oraz ten największy -  w Parku Oruńskim.

Wał kanału Raduni stał się szczelną „rynną”. Jest jedną z chętniej wybieranych tras rowerowych w relacji północ-południe. Pieszych też nie brakuje, bo wyłożona żółtą kostką nawierzchnia oraz co raz liczniejsze ławeczki zachęcają do spacerów.

Dom Sąsiedzki działa prężnie. Jest stawiany za wzór w Mieście i już niedługo znajdzie się w nowej, większej siedzibie. Rada Dzielnicy podobnie. Po 8 latach wypracowała sobie „markę” i ma utarte szlaki nie tylko w mieście, ale także w Urzędzie Wojewódzkim i Marszałkowskim.

Największe problemy zdaniem mieszkańców? – Brak przejazdów bezkolizyjnych oraz przede wszystkim stereotypy o patologicznej i zaniedbanej Dzielnicy.

PÓJDŹMY NA WYBORY! Niech za 5 lat naszym największym problemem będzie to, że wszyscy będą nam zazdrościć mieszkania w najlepszej Dzielnicy Gdańska.

 

Mateusz Korsztun

Kandydat do Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Nr 14 na liście

 

Głosowanie 24 marca w godzinach 7-21

Galeria artykułu

Idźmy na wybory! Warto!

Idźmy na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń