Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńska "świątynia nietoperzy" znów otwarta dla zwiedzających. Zapisy i bilety przez internet

 1 dodane: 09:04, 05/06/19

tagi:

Jak informuje miasto, rozpoczęły się zapisy na zwiedzanie zabytkowego Zbiornika Wody Stara Orunia. Ze względu na nietoperze, które przylatują tutaj na zimę, XIX-wieczna budowla otwarta jest od czerwca do połowy sierpnia.

Oruńska
Oruńska "świątynia nietoperzy" znów otwarta dla
Fot. Jacek Gulczewski

Fotografia 1 z 1

Zbiornik Stara Orunia będzie dostępny dla mieszkańców Gdańska i turystów od 8 czerwca do połowy sierpnia. Ta położona nieopodal Parku Oruńskiego i ulicy Nowiny podziemna budowla została wyremontowana w zeszłym roku, a miasto włączyło ją do Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Bilety po 5 zł, zapisy przez internet, godziny otwarcia

Wejście do Zbiornika jest biletowane. Koszt biletu to 5 zł. Jednocześnie do podziemii wejść może 30 osób, dlatego też miasto apeluje, by chętni do zwiedzania zabytku skorzystali z rezerwacji internetowej i zakupili bilet on-line na stronie giwk.pl.

Jak informują przedstwiciele Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, w czerwcu zwiedzanie Zbiornika będzie możliwe we wtorek, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę (wejścia o pełnych godzinach – pierwsze o godz. 11:00, ostatnie o godz. 16:00).

W lipcu i sierpniu zwiedzanie będzie możliwe we wszystkie dni poza środą (wejścia o pełnych godzinach; pierwsze o godz. 11:00, ostatnie wejście o godz. 17:00).

Co ważne, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 minut.

Trochę historii

"Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał niezwykle nowoczesny, kompletny system – od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji" - czytamy w komunikacie miasta.

Świątynia nietoperzy

W Zbiorniku urzędują nietoperze, które w liczbie kilkuset przylatują tutaj na zimę. Miejsce to opuszczają dopiero na wiosnę i pojawiają się na jesieni. Dlatego też Zbiornik Stara Orunia nie jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok - podziemia są udostępniane poza okresem hibernacji nietoperzy.

Po zakończeniu remontu zbiornika w 2018 roku, obiekt celowo zalano czystą wodą do wysokości około 0,5 m. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy. Wewnątrz chodzi się więc po specjalnie przygotowanych pomostach.

Widok na miasto

W ramach zeszłorocznych prac remontowych miasto wybudowało tutaj również szutrową ścieżkę (jej wlot z ulicy Nowiny położony jest tuż obok małego sklepu spożywczego), schody, zagospodarowało zieleń i nieopodal wejścia do Zbiornika postawiło punkt widokowy.

Galeria artykułu

Oruńska "świątynia nietoperzy" znów otwarta dla zwiedzających. Zapisy i bilety przez internet

Oruńska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

09/07 Witam, Proponuję osobom starszym z dzielnicy, ktore maja ...»

27/06 Wynajmę od września najchetniej rodzinie 3 pokojowe mieszkan...»

27/06 Witam, potrzebuje transportu na dowiezienie moich rodzicow j...»

22/06 Witam, Kupię kawalerkę w blokach przy Parku Oruńskim (Dia...»

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

• Wiecej ogłoszeń