Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 15/06/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ulica Nowiny - strefa 30 czy droga tranzytowa? Urzędnicy myślą nad zmianami

 1 dodane: 13:46, 30/09/19

tagi:

Urzędnicy zastanawiają się, czy i w jaki sposób uspokoić ruch na ulicy Nowiny. Postulują o to okoliczni mieszkańcy. Z przeprowadzonych w sierpniu pomiarów wynika, że na jednym z odcinków ulicy dziennie przejeżdża nawet cztery tysiące aut, a średnia prędkość jest większa od tej dozwolonej w tym miejscu.

Skrzyżowanie ulicy Nowiny ze Starogardzką
Skrzyżowanie ulicy Nowiny ze Starogardzką
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Gdy w lipcu na Oruni pojawiła się prezydent Dulkiewicz, mieszkańcy mieli do niej sporo uwag i próśb. Jeden z postulatów dotyczył ulicy Nowiny. Na spotkaniu z włodarz Gdańska pojawiła się kilkuosobowa delegacja z tej części dzielnicy. Mieszkańcy przekonywali, że ich ulica i chodniki muszą zostać wyremontowane, i co istotne, miasto musi wprowadzić tutaj pewne regulacje, by ograniczyć zapędy przynajmniej niektórych kierowców.

- Teraz jest tutaj kiepska nawierzchnia i chodniki, nie ma progów zwalniających, kierowcy pędzą jak szaleni. Jest po prostu niebezpiecznie - argumentowali.

Jak mówił nam później wiceprezydent Piotr Grzelak, miasto chce spotkać się z mieszkańcami ulicy Nowiny na miejscu i wspólnie zadecydować, jak można poprawić sytuację w tej części dzielnicy.

Do takiego spotkania jednak nie doszło, chociaż urzędnicy zapewniają nas, że postulaty mieszkańców ulicy Nowiny zostały potraktowane poważnie. Jak się dowiedzieliśmy w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, w sierpniu zostały przeprowadzone pomiary natężenia ruchu w dwóch punktach ulicy Nowiny - jeden z nich usytuowany był bliżej skrzyżowania ze Starogardzką, drugi - bliżej skrzyżowania z Kampinoską.

Okazało się, że na odcinku ulicy Nowiny od Parku Oruńskiego do skrzyżowania z Kampinoską dziennie przejeżdża około czterech tysięcy aut. Z kolei na odcinku od skrzyżowania z Kampinoską w kierunku ulicy Starogardziej aut było już zdecydowanie mniej - dziennie około dwóch tysięcy. Można wysnuć więc wniosek, że wielu kierowców --chcąc ominąć zakorkowaną Małomiejską - używa ulicy Nowiny (i Kampinoskiej) jako skrótu do dojazdu na południowe części Gdańska.

Urzędnicy przyznają, że na obu badanych odcinkach ulicy Nowiny kierowcy często przekraczali dopuszczalną tutaj prędkość. - Widzimy, że problem istnieje. Ulica Nowiny powinna być drogą osiedlową, gdzie funkcjonuje Strefa 30. Tymczasem wielu kierowców wykorzystuje ją jako drogę tranzytową, łamiąc przy tym przepisy drogowe - komentują przedstawiciele GZDiZ.

Mimo takich wniosków, miasto wciąż nie ma odpowiedzi, co należy poprawić na ulicy Nowiny. Nie jest wykluczone, że pojawią się tutaj np. progi zwalniające. Najpierw jednak miasto chce spotkać się m.in. z policją i przedyskutować temat ulicy Nowiny.

Jeżeli zapadnie decyzja o zmianach na ulicy Nowiny, jakiekolwiek prace rozpoczną się najwcześniej w 2020 roku. Do tematu wrócimy.

Galeria artykułu

Skrzyżowanie ulicy Nowiny ze Starogardzką

Skrzyżowanie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

91.235.231.*

11:21, 02/10/19

do gość 195.246.216 to dokładnie jest właśnie skrzyżowanie Nowin (ok. 3/4 jej dlugości)ze Starogardzką przy moście. Mieszkam przy tej ulicy i potwierdzam, że ruch zwłaszcza z i w Kampinoską jest maksymalnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:42, 01/10/19

Ta fotka to na pewno nie skrzyżowanie ulicy Nowiny ze Starogardzką. To końcówka / początek Starogardzkiej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.20.*

18:32, 30/09/19

Urzędnicy myślą... A o czym myśleli urzędnicy asfaltując Kampinowską koło działek, że będą tam hulajnogi śmigać?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.20.*

18:30, 30/09/19

Póki miasto nie wyasfaltowało odcinka Kampinowskiej przy ogródkach było ok. Niestety teraz jest ruch jak na Grunwaldzkiej. Codziennie koło 7.00 próbuje włączyć się w Nowiny...kilka pędzących aut trzeba odczekać ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.244.*

16:39, 30/09/19

Mieszkam przy ulicy Nowiny no i niestety kierowców którzy jeżdżą z dozwolona prędkością jest na palcach policzyć. A jeszcze gdy dochodzi ładna pogoda przy parku porostu przejechać się nie da. Nie wspomnę o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.244.*

16:38, 30/09/19

Mieszkam przy ulicy Nowiny no i niestety kierowców którzy jeżdżą z dozwolona prędkością jest na palcach policzyć. A jeszcze gdy dochodzi ładna pogoda przy parku porostu przejechać się nie da. Nie wspomnę o ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń