Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 16/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rewitalizacja Oruni spowolniona przez biurokrację. Ale 2020 rok może być przełomowy

 1 dodane: 16:46, 23/10/19

tagi:

Przebudowa oruńskiego ratusza, nowe zagospodarowanie ulicy Gościnnej, budowa Domu Sąsiedzkiego na Dworcowej, zmiany w Parku na Związkowej - to jedne z najważniejszych elementów rewitalizacji Oruni. Na ten moment wszystko to jednak pozostaje na papierze, bo wciąż nie zostały spełnione wszystkie formalności. Jest jednak szansa, że w 2020 roku kilka inwestycji rozpocznie się już na dobre.

Tak miała wyglądać ulica Gościnna. Konserwator ma tutaj jednak kilka uwag
Tak miała wyglądać ulica Gościnna. Konserwator ma tutaj jednak kilka uwag
Fot. materiały udostępnione przez Biuro Rozwoju Gdańska

Fotografia 1 z 1

Jak już pisaliśmy na naszym portalu, w ramach rewitalizacji na Orunię ma trafić ponad 20 mln zł. Z czego zdecydowana większość pieniędzy zostanie przeznaczona na działania inwestycyjne. Mowa m.in. o przebudowie Ratusza, zmianach na ulicy Gościnnej i w parku na Związkowej, a także inwestycjach, na których skorzystają lokalne wspólnoty mieszkaniowe.

Mieszkańcy byli aktywni i to oni zmienią wygląd wielu miejsc na Oruni

Na ten moment najbardziej konkretnie wygląda sprawa z wspólnotami mieszkaniowymi, które w ramach unijnych pieniędzy z rewitalizacji mogły starać się o inwestycje, typu remont elewacji czy zagospodarowanie podwórka. O takie wsparcie złożyło wnioski około 20 wspólnot z dzielnicy i jak informują dzisiaj nasz portal urzędnicy, większość dokumentacji jest tutaj już na ukończeniu.

A w przypadku budynku przy ulicy Nowiny (co podkreślają przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska) zakończyły się już nawet prace budowlane.

Nieźle prezentuje się też inny projekt w ramach rewitalizacji - mowa o zmianach na dwóch podwórkach - przy Ubocze 24 i Żuławskiej 4. O tych inwestycjach pisaliśmy kilkukrotnie i jak się dowiedzieliśmy, niedługo prace na obu podwórkach się zakończą. Temat opiszemy w osobnym artykule.

Konserwator ma swoje "ale"

Gorzej wygląda sprawa z ulicą Gościnną i Dworcową. Tam w ramach rewitalizacji ma zostać przebudowany oruński Ratusz, a ulica Gościnna ma zostać poważnie zmodyfikowana.

Z kolei na Dworcowej ma powstać oruński Dom Sąsiedzki (dzisiejszą Gościnną Przystań czeka przeprowadzka). Jak informują nas przedstawiciele BRG, w przypadku oruńskiego Ratusza i Domu Sąsiedzkiego na Dworcowej wciąż nie udało się skompletować niezbędnej dokumentacji.

Brakuje m.in. zgody od Polskich Wód - taka "parafka" jest tutaj niezbędna, bo obie inwestycje znajdują się na terenach zalewowych. Gdy dokumentacja zostanie uzupełniona, będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę.

Kiedy ruszy więc remont Ratusza? - Najprawdopodobniej stanie się to już w 2020 roku - słyszymy w BRG.

W przypadku Domu Sąsiedzkiego na Dworcowej we wszystko wmieszał się jeszcze konserwator, który naniósł na projekt swoje poprawki. Projektant będzie musiał uwzględnić kilka zmian, a to wydłuża cały proces. Mimo wszystko magistrat liczy, że także i w tym przypadku w 2020 roku uda się już wbić pierwszą łopatę pod nowy budynek na Dworcowej.

Rewolucyjne zmiany na Gościnnej? Chyba tylko na papierze

Najgorzej wygląda sytuacja z zagospodarowaniem ulicy Gościnnej. O rewolucyjnych zmianach pisaliśmy w lipcu, kiedy to na Oruni projektanci prezentowali założenia zwycięskiego projektu ws. zmian na Gościnnej.

Okazuje się, że tutaj również swoje uwagi ma konserwator, a miasto nawet jeszcze nie rozpoczęło negocjacji z biurem projektowym. W tym przypadku nie ma co raczej liczyć, że w 2020 roku na ulicy Gościnnej (oprócz Ratusza) rozpoczną się duże zmiany.

Lepsza wiadomość płynie z ulicy Związkowej. Tam - również w ramach rewitalizacji - zupełnie inaczej ma zostać zagospodarowany park.

"Za torami" też szykują się zmiany

Już wcześniej odbyło się w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami, podczas którego projektant przedstawiał swoją koncepcję zmian. Oruniacy mieli sporo poprawek, a przedstawiciele BRG zapewniają, że zmiany do projektu zostały naniesione.

Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji ws. zagospodarowania parku na Związkowej i tutaj również urzędnicy spodziewają się, że w 2020 roku inwestycja się rozpocznie.

Galeria artykułu

Tak miała wyglądać ulica Gościnna. Konserwator ma tutaj jednak kilka uwag

Tak miała...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.129.*

06:10, 24/10/19

Może dożyje

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń